BULGARİSTAN’DA TÜTÜNCÜLER PROTESTOLARA BAŞLADILAR.

November 27, 2010

Kirkovo bölgesinde 1000’den fazla tütün üreticisi hükümetin tütün politikasını protesto etti. Yağan sağanak yağmura rağmen protestocular köy meydanını doldurdular ve pankart açıp slogan attılar. Hükümetten 2011 yılı bütçesine tütün üreticilerine devlet desteği olarak 73 milyon avro öngörülmesini istediler. Bunun yanında 2013 yılına kadar da devletin bu üretimi desteklemesini istediler. Açılan pankartlar hükümete ve Maliye Bakanı Simen Dyankov’a yönelikti. Yazılarda, “Bizleri memleketimizden kovmayın!”, “Tütün üreticisi = aç insan”, “Elimizden ekmeğimizi almayan!”, “Bırakın da işimizi yapalım” yazmaktaydı. Yağmur şiddetini arttırınca grevcilerin yarısı meydanı terk etti.

Kirkovo bölgesi ülkenin en büyük tütün üreticisidir. Bölge halkının %80 sadece tütüncülükle meşgul olup tütün dışında başka gelire sahip değiller. Bunun yanı sıra bölgenin engebeli ve tarım arazilerinin küçük ve parça parça olması farklı tarım ürünlerinin bakımını engellemekte. Aynı şekilde birçok ailede sadece birer büyük baş hayvan olması, ama köylülerin anlattıklarına göre onlar için de bugüne dek devlet yardımı alınmamış!

Tütüncülerin sürekli “Başka yok nerden para bulalım. Ailemizi nasıl geçindireceğiz. Ne zaman bizler sıkıntısız bir geçim kaynağına sahip olacağız” sloganı attılar. Son noktayı Ahmet Mümün adındaki tütün üreticisi şu sözlerle koydu: “Bildiğiniz gibi ekmeğin rengi yoktur. Aç olan bir kimseyi hiç bir şey durduramaz, bu yüzden sonuna kadar gitmeye hazırız”.

Gelecek üç yıldaki tütün üretimi hükümet tarafından mali olarak desteklenmezse Kırcaali bölgesindeki tüm tütün üreticileri protesto gösterilerine ve açlık grevine geçeceği protesto komitesi tarafından duyuruldu.

Ülke genelinde Silistere’nin Dulovo (Akkadınlar) ve Plovdiv’in (Filibe) Pırvomay (Hacıilyas) kentlerinde de tütün üreticileri yakın bölgelerden gelerek protesto gösterilerinde bulundular. Dulovo’ya Şumen (Şumnu), Ruse (Rusçuk), Silistre, Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) ve Tırgovişte (Eskicuma)illerinden yaklaşık 1000 tütün üreticisi toplandı. Onlar da 2011 bütçesine tütüncülere ulusal destek primi öngörülmesi ve Ocak ayında Tütün üreticiler odası ile Tarım Bakanı Naydenov arasında imzalanan anlaşmanın hükümet tarafından yürürlüğe geçirilmesi istendi. Pırvomay yakınında da yaklaşık 1000 kişi toplantı. Onlar da aynı istekleri yenilerken, hükümetin pozitif bir adım atmaz ise E – 80 uluslararası karayolunu kapatacaklarını ve açlık grevine geçeceklerini açıkladılar.

(İsmail KÖSEÖMER/Kircalihaber)

 

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail