ÇERKES SORUNU, “ÇERKES SOYKIRIMI VE SÜRGÜNÜ”DÜR!

ÇERKES SORUNU, “ÇERKES SOYKIRIMI VE SÜRGÜNÜ”DÜR!

Yine bir 21 Mayıs’ta “Çerkes Soykırımı ve Sürgünü”nü dünyaya duyurmaya çalışıyoruz. Pandemi koşullarında ve daha çok sosyal medya üzerinden…

Gönül isterdi ki, 21 Mayıs’larda dünya kamuoyunun karşısına Çerkes (Adıge) halkı olarak; birlik olarak çıkalım. Farklarımız zenginliğimiz olsun, demokratik bir „eylem birliği“ yapalım.

Umudu büyütelim…

Çünkü birlik, Çerkes (Adıge) halkının özlemidir ve zaferin müjdecisidir.

Bu sene de olmadı, ama ilk adımları atıldı ve biz, gelecek senelerde 21 Mayısları ulusal kimliğimizle, “Çerkes Sorunu”nun çözümüne hizmet edecek karakterde örgütleyeceğimize ve mutlaka birlik olacağımıza inanıyoruz.

Bizim için, 21 Mayıs, dünyanın en barışsever halklarından biri olan Çerkeslerin (Adıgelerin) özgürlüklerini ve vatanlarını korumak için girdikleri savaşın sona erdiği; galiplerin atalarımızın cesetleri üzerinde zafer töreni yaptığı bir gündür.

Bizim için, 21 Mayıs, Çerkeslerin (Adıgelerin) savaşın yenilen tarafı olarak katliamdan geçirildikleri, topraklarının yağmalandığı ve nüfuslarının % 90’ını soykırım ve sürgüne kurban verdikleri bir gündür.

Bizim için, 21 Mayıs, Çerkesya’nın bağımsızlığını yitirdiği; ilhak edildiği ve Rusya İmparatorluğu’nun bunu dünyaya ilan ettiği gündür.

Yani 21 Mayıs, Çerkesya’nın ve Çerkeslerin (Adıgelerin) yok edilmek istendiği, sembol bir gündür.

Bugün Çerkesler (Adıgeler) gelecek kaygısı içerisinde yaşıyorsa, varlığımız tehdit altındaysa; bunun sorumlusu savaşın saldırgan ve suçlu tarafı ve bugün bu suçların sonuçlarını telafi etmeye yanaşmayan, sorunu inkar etmeyi yeğleyen Rusya İmparatorluğu ve varisi Rusya Federasyonu’dur.

Bu nedenle biz de her 21 Mayıs’ta:

* „Çerkes Soykırımı ve Sürgünü“nün tanınması, tüm sonuçları ile birlikte telafi edilmesi; yani ADALET için…

* Atalarımızın cesetleri üzerinde geçit törenleri düzenleyip Çerkesleri yok ettiklerini sananlara, “bizi yok edemediniz” diye haykırmak için…

* Haritalardan ve hafızalardan silinmek istenen ÇERKESYA’nın hala yaşadığını göstermek için…

* UMUT VE MÜCADELE TOHUMLARI EKMEK için…

Mümkün olan bütün araç ve yöntemlerle “Çerkes Soykırım ve Sürgünü”nden sorumlu ve “Çerkes Sorunu”nu çözebilecek olanları; yani muhatabını işaret etmemiz, görünür olmamız ve sesimizi yükseltmemiz gerektiğine inanıyoruz.

Adalet istiyoruz!

Çünkü adalet, toplumsal yaşamın, barışın, kardeşliğin ve birlikte yaşamanın “olmazsa olmazı”dır, insan ile yaşıttır.

Bir halkın adalet istemine kimse ve hiç bir güç sonsuza kadar “Hayır!” diyemez.

Bu nedenle “Adalet İstiyoruz” sloganı, 21 Mayıs’ı, bizi ve taleplerimizi en doğru anlatan slogandır. Biz kararlı olursak, yılmazsak… Rusya Federasyonu halkları ve devleti önünde sonunda sesimizi duyacak ve Çerkes halkı bir gün yeniden tarihi vatanı Çerkesya’da birlik olacaktır.

Duyarlı herkesi günün anlamına ve gelecek vizyonumuza uygun görsellere ve sloganlarla daha aktif olmaya, sosyal medyayı daha güçlü kullanmaya çağırıyoruz.

Yaşasın Çerkes Ulusu!

Yaşasın Çerkesya!

Yaşasın Çerkes Kalma Mücadelemiz!

 

ÇERKESYA GENÇLİĞİ

20.05.2021

 

 

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail