Čestit Nova Godina Vsički Pomaški i Vsički Xora

Čestit Nova Godina Vsički Pomaški i vsički Xora


Eski yılın son saatlerinde Demokratik Pomak Hareketi olarak Pomak Halkının ve tüm insanlıgın yeni yılını kutlar yaşadıgımız bu topraklarda Demokrasiye ulaşma mücadelesinde başarılar dileriz.

Türkiye topraklarında varolan biz Pomaklar sistemin 140 yıldır 40 ceşit asimilasyonuyla baş etmeye calışırken, tekci zihniyetin hayatın her alanına nüfuz etmeye calışmasının sıkıntısını yaşıyoruz.

Demokratik kurum ve kuruluşlar Osmanlıya eşyanın tabiatı gereği yabancı iken yine varolmasının gerektiği kadar gereken yerde halklar üzerinden devşirmeciliğini gercekleştirir geri kalan süreçte ise halkların diline kültürüne dayanışma geleneklerine karışmazdı.
Osmanlının feodal yapısının içinde  gelişen kapitalizme meyilli bir devletçi zümrenin kapitalizmin emin ve sığ sularına demir atması zaman içinde  dünya halklarınca takip edildi.

Tabiki beklenti kapitalizmin “Demokrasi” tarafının da gelişmesi,serpilmesi gerektigiydi. Aradan gecen 90 küsür yıla rağmen Demokrasimiz ‘gelişememiş bir demokratik gelişmişliğe’ ulaşırken anti demokratik tekçi zihniyetin kurumsallaşması- yasallaşması süreci neredeyse kesintisiz  gelişti.

90 küsür yıllık “ulusal”kapitalizmimizde doğru düzgün gelişen,serpilen Tekelci sermaye ile bütünleşen tekci zihniyet Alman Faşizmine rahmet okutacak kadar kurumsallaşma-yasallaşma aşamasına ulaştı.

Faşizmin tüm kurum ve kuruluşlarıyla devletleşmesi asimilasyonda ‘Halklar mezarlığına- payesine ulaşmış bu topraklarda Demokratik hakların kırıntısına dahi tahammül edilemez hale geldi ve yerleşti kaldı.

Bu topraklarda asimilasyona maruz kalan diğer halklarla birlikte Pomak Halkınında ortaklaşabilecegimiz her türlü mücadele tarzını uygulayarak  demokrasinin gelişmesi temel mücadele alanımızdır.

Sas Parlementi Do Demokracija

Meclislerle Demokrasiye

Sas Demokratična Repuplika Do Svabnost

Demokratik Cumhuriyetle Özgürlüğe

Čestit Nova Godina Vsički Pomaški i vsički Xora

DEMOKRATİK POMAK HAREKETİ / 30–12-2020

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail