Çiftçilere bir darbe daha.

Çiftçilere bir darbe daha.

December 20th, 2011

Kastamonu’da üreticiyi zor durumda bırakan Çin malı sarımsaklara, Tarım Bakanlığı’ndan vize geldi.

Bakanlık, Dünya Ticaret Örgütü’yle imzalanan anlaşmalar gereği, Çin’den, Türk Gıda Mevzuatına uygun ürünlerin girebileceğini açıkladı. Bakan Mehdi Eker, buna karşın kısıtlı miktar için izin verildiğini belirterek, bu yıl 3 bin 18 ton sarımsak ithalinin gerçekleştiğini ifade etti. Vatan’ın haberine göre, Bakan Eker’in yanıtlaması istemiyle meclise soru önergesi verildi,sözkonusu önergede; Kastamonu Taşköprü ilçesinin sarımsağı ile meşhur olduğunun altını çizildi ve “Ancak son yıllarda çok düşük kalitede ve daha ucuza mal edilen Çin sarımsağı piyasaya sokulmuştur. Bu da üreticiyi zor durumda bırakmaktadır. Çin’den getirilerek piyasaya sürülen sarımsakların ithal izni var mır?” diye soruldu.

KISITLAMA YOK
Soru önergesine yanıt veren Bakan Eker, ithal edilmek üzere gümrüğe gelen ürünlerden öncelikle gıda güvenliği analizi için numune alındığı hatırlattı.
Eker, “Yapılan kontroller sonucu, Türk Gıda Mevzuatı’na uygun olan ürünlerin yurda girişine izin verilmektedir. Ülkemizin tarafı olduğu Dünya Ticaret Örgütü anlaşmalarına göre gıda maddeleri ithalatında sağlık ve bitki sağlığı önlemleri dışında ticarete teknik engel getirelemeyeceği kabul edilmiş olup, bu nedenle Çin’den gelen sarımsakla ilgili bir kısıtlama bulunmamaktadır” dedi.

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail