Fiyat artışları nedeniyle Bulgaristan’da halk sokaklara çıktı

 

Akaryakıt ve zorunlu trafik sigortası fiyatlarının ve araba vergilerinin artırılmasına karşı dün ülke genelinde protesto gösterileri yapıldı. Büyük şehirlerde sürücüler, memnuniyetsizliğini göstermek için araçlarıyla protestolara katıldı.

Göstericiler, Sofya’nın merkezini kapattı. Motosiklet ve bisikletli pek çok kişi de onlara katıldı. Başbakanlık binası önünden başlayan yürüyüş, Dondukov Bulvarı, Vasil Levski Anıtı, Kartal Köprüsü ve Ulusal Meclis önündeki meydanı kapsayan güzergahtan birkaç kez geçti.

Trakya Otoyolunun, Filibe, Stara Zagora (Eski Zağra), Yambol ve Burgaz şehirleri yakınındaki kesimleri, göstericiler tarafından birkaç saatliğine kapatıldı. Bu kesimlerde tıkanıklık yaşandı.

Yüzlerce Filibeli, kentin sokaklarına çıktı. Araç kuyruğu ana caddeye yöneldi. Önemli yollar kapatıldı. Filibelilerin protestosuna Pazarcık şehrinden 100 sürücü de otomobiliyle katıldı. Protesto, kentteki rock kulüpleri tarafından da desteklendi.

Akaryakıt zammı yanı sıra, göstericiler başka sosyal taleplerde de bulundu. Onlar, önümüzdeki yılın başından itibaren asgari işçi ücretinin 750 levaya, asgari emekli ücretinin 350 levaya, hemşeri başlangıç maaşının 1200 leva, hekim başlangıç maaşının 2000 levaya yükseltilmesiyle gelirlerin artırılmasında ısrar ediyor.

Engelli çocukların annelerinin de katıldığı protestoya katılan vatandaşlar, “Yaşam standardının yükseltilmesini istiyoruz” diye belirttiler.

Araçlarla yapılan protesto gösterisinde Varna sokakları ve Asparuh Köprüsü de trafiğe kapatıldı.

Burgaz şehrinde göstericiler, Trakya Otoyolu’nun girişine yönlendi. “Protesto” yazısı bulunan yüzlerce otomobille korna çalarak protestoya katılan vatandaşlar, akaryakıt zammından ve zorunlu trafik sigortasıyla ilgili değişikliklerden duyduğu memnuniyetsizliği ifade ettiler. Onların büyük bir kısmı, Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov’un istifasını talep eden engelli çocukların annelerini desteklediler. Yürüyüş, Trakya Otoyolu’nun girişine kadar devam etti.

Dragiçevo köyü yanındaki Lülin Otoyolu üzerindeki kavşağı kapatan göstericilerden dolayı kilometrelerce araç kuyruğu oluştu.

Blagoevgrad (Yukarıcuma) şehrinde de protesto gösterisi yapıldı. Saat 13.10 sularında şehirden ve bölgeden protestoya katılan vatandaşlar, E-79 karayolunu kapattı. Yaklaşık 6 saat yüzlerce vatandaş, pazar günleri genelde trafiğin yoğunlaştığı Yunanistan’a uzanan ana yolda gösteri yaptılar. Gösteri, Simitli istikametinde Blagoevgrad’ın çıkışında yapıldı. 500’ün üzerinde araçla gösteriye katılan vatandaşlar, poligona araçlarını park ederek, E-79 karayolunda hükümetin istifa etmesi için insan zinciri oluşturdu. Güvenlik güçleri, yolcuları Blagoevgrad-Dolno Tserovo-Jeleznitsa çevre yoluna yönlendirdiler, ancak göstericiler bu yolu da kapattılar. Vatandaşlar, Bulgar Bayrağı’nı dalgalandırdılar ve “Daha fazla tahammül etmeyeceğiz” şeklinde sloganlar attılar.

Tırnovolular ise Varna-Sofya karayolunu kapattı. Göstericiler, protestonun akaryakıt zammından başka düşük yaşam standardından da kaynaklandığını açıkladı.

E-79 karayolunun Dupniçe şehri yakınındaki kesiminde de yol kapatma eylemi yapıldı. Ağır yük taşıyan kamyonlar şehir içinden geçen yola yönlendirildi.

Akaryakıt, zorunlu trafik sigortası fiyatlarının ve araba vergilerinin artırılmasına karşı ülke genelinde protesto gösterilerini desteklemek için Stara Zagora (Eski Zağra) şehrinde düzenlenen eyleme 500’ün üzerinde araçla 1000 kişi katıldı. Göstericiler, araçlarını park ederek Kazanlık istikametindeki şehrin çıkışına yaya yollandılar ve protesto yapmak için izin verilen yere kadar gitti.

Organizatörler kalabalığı kontrol altına alamayacaklarını anlayınca protesto gösterisinin bittiğini duyurdu. Bunun üzerine göstericiler sivil itaatsizlik eylemine geçtiler ve Kazanlık-Stara Zagora yolunu kapattı.

Varna-Rusçuk karayolunda da kapatma eylemi vardı. Bu yol, Razgrad (Hazargrat) şehri sakinleri tarafından kapatıldı.

Montana şehrinden yaklaşık 300 şoför, kasaba içindeki sokaklarda araçlarıyla tur atarak gösteri yaptı ve kısa süreliğine farklı akaryakıt zincirine ait birkaç benzin istasyonunu kapattı. Göstericiler, akaryakıt zammı ve iktidardakilerin araba vergilerini artırma niyetlerine karşı pankart açtı.

Şumnu şehrinin yüzlerce sakini, Arena salonu önünde toplanarak akaryakıt zammını protesto etti. Göstericiler, Maritsa sokağını kapattı, yaya yolunda yürüyen vatandaşlar otomobillerin bu yollardan geçmesini de engelledi.

Plevne ve Kırcaali şehirlerinde de gösteriler vardı.

Botevgrad sakinleri ise Vitinya Geçidi ve Vraçeş’e uzanan yolları kapattı.

Silistreliler de düşük yaşam standardına karşı sokağa çıkarak barışçıl eyleme katıldı. Göstericiler, “Yaşam standardına uygun fiyatlar istiyoruz. Onlar bunu yapabilir, biz onlara yaptıracağız!” yazılı kağıtlar dağıttı. Engelli çocukların anneleri de protestoya katıldı. 100’den fazla araçla göstericiler, işlek sokaklarda tur attı.

Saat 19.00 sularında İçişleri Bakanlığı, ülke genelinde kapalı ana yolların bulunmadığını açıkladı. Yapılan açıklamada dünkü eylemlerde güvenlik güçleri tarafından fiziksel güç ve yardımcı teknik araçlar kullanılmadığı belirtildi.

Kaynak: Kırcaali Haber

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail