Hükümet Çingene terimini yasaklıyor, bir kültürü öldürüyor!

 POSTED ON AĞUSTOS 16, 2013 

Hükümetin gündeme getirdiği demokratikleşme paketinde, Çözüm Süreci’nin ikincisi aşamasını oluşturan düzenlemelerle birlikte Süryanilerle anadilde eğitim imkanı getirilirken, ‘Çingene’ ifadesi de sözü de siliniyor.

Aynı pakette Süryanilerin yanı sıra Roman vatandaşların hakları için de adımlar atılacak. Roman vatandaşlar için toplumda yaygın olarak kullanılan “Çingene” tabiri silinecek. .

Çingene demek ayıp değil! Çingene hakkında o şekilde düşünmek ayıp!

Çingeneler kendilerine Çingene denmesinden değil, bundan neyin kastedildiğinden rahatsız olmaktadır. Nitekim Biz Çingeneyiz sitesinin kurucusu, Editorü, Çingene yazar Ali Mezarcıoğlu bunu açıkça belirtir. ”…Tam da tersine Çingeneler kendilerine Çingene denmesini tercih eder ama bunun kastettiği anlamlar sadece Çingene olmayanlarin beyinlerindeki ön yargıdır ve bununla mücadele etmek gerekir…”

Aslında bu, dini kesimlerdeki Kadına Bayan, Hanım, Bağyaan, sözüm ona Laikçi kesimlerde Çingene kardeşlerime ‘Esmer Vatandaş’ denmesinden hiç farklı değildir. Terimi, ifadeyi yasakladığınızda onu sadece yeraltıne itmiş olursunuz. Önemli olan stigmayı, kötü etiketi kaldırmaktır. Onu da pozitif söylem ile yaparsınız. Çingene terimini yasaklamak ise sadece önyargıyı keskinleştirir.

Çingeneler hükümetin yaklaşımını yıllar önce yadsımıştı. Bu gün sadece malumun ilanı kaldı geriye!

Önemli olan stigmayı, kötü etiketi kaldırmaktır. Onu da pozitif söylem ile yaparsınız. Çingene terimini yasaklamak ise sadece önyargıyı keskinleştirir.

Din merkezli kültürel afarozculuk kendisini hükümetin yeni politikasında resmileştiriyor! Çingeneye ”Çingene” diyememek ama çingene olduğunu [ne demekse] düşünmek hükümetin yeni politikası! Çünkü bu politika Çingeneliği suçlayan ama kendilerini çingeneler hakkında sakat, çirkin düşünmekten arıtmaya çalışan açıkça ırkçı bir politika!

Çingeneye Çingene diyememek Irkçılıktır!

Çingeneler kendilerine Çingene denmesinden rahatsız olmuyor, tersine gurur duyuyorsa onlara Çingene kardeşimÇingene dostumyoldaşım, demek niye rahatsız etsin!

Hikmet Pala / Pomaknews- Bristol-İngiltere

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail