İnegöl Pomaklarının suratına bu tokat neden böylesine ağır ve vahşice atıldı ?

Evet ben de çok şaşırmıştım haberi ilk gördüğümde. Bursanın İnegöl ilçesinde Pomak Türkleri diye bir kavim yaşıyormuş. Nedense bu kavimden bugüne kadar hiç kimsenin haberi olmamış. Sanırım arkeologlar İnegöl bölgesinde bazı antik bulgulara rastlamışlar ve bu bulgular onları Pomak Türklerine ulaştırmış olmalı.Yoksa 2013 yılının sonlarına doğru Pomak Türkleri başka türlü gündeme böylesi bir dernek adıyla düşmezdi. Arkeologlar onların Türk olduklarını keşfetmiş olmalılar. Yoksa durup dururken nereden çıkacak Pomak Türkleri. Birileri onlara demiş olmalı. Yahu siz Pomak değilsiniz Pomak Türküsünüz. İnegöl Pomakları da,madem öyle bunu yedi düvele duyuralım. Hatta mavi takım elbiseli adamı da çağıralım o da gelsin demişlerdir kesin. Mavi takım elbiseli adam olmazsa olmazdır Türk olduğunu sanan Pomaklar için.

Bu gezegende bir çok Türk boyu var ve bu boyların kurduğu devletler ( kimisi hayali Türk devletleri olsa bile) Cumhurbaşkanlığı forsunda temsil ediliyorlar.Bu devletlerin ve imparatorlukların içinde Pomak Türkleri yok. Hatta benim hatırladığım ilkokul,ortaokul,lise ve üniversite tarih derslerinde Pomak Türkleri diye bir boy mevcut değil. Hatta orta asya Türki Cumhuriyetler de ve Rusya Federasyonu içinde ki Türki özerk devletlerinde ve bölgelerinde bile Pomak Türkleri diye bir kavim ya da boy mevcut değil. Evet mevcut değil.

Nasıl mı biliyorum? Biliyorum işte.

Biri çıksın bildiğimin yanlış olduğunu kanıtlasın. Peki hiç bir tarihi kayıtta ama devlet bürokratı tarihçilerin tuttuğu ya da bulduğu tarihte Pomak Türkü diye bir şey yok iken bu dernek bu adla neden kuruldu. İnegöl Pomak derneğini kuranlar bizlerden daha fazla hangi veriye sahipler ki Pomaklar ne Slavdir ne de Bulgar özbe öz Türktür diyebiliyorlar. Bunu diyebilmek için epeyce bir tarihi bilgiye ve araştırma yapmışlığa ihtiyaç var.

Neden mi? çünkü çok basit bir test ile Pomakların Türk olmadığını ya da Kuman Kıpçak olmadıklarını kanıtlayabiliriz.

Fıkra gibi olucak ama bir Pomak, bir Çekistanlı,bir Polonyalı,bir Slovak, bir Bulgar ve bir Türkü yanyana getirelim ve Pomak olan kendi anadili olan Pomakça da, içinde ekmek,su,aylar.günler geçen uzunca bir konuşma yapsın. Bu konuşmanın sonunda da diğer saydığım milletler anladıklarını kağıda kendi dillerinde döksünler. Çıkacak sonuç çok basitçe şu olucaktır. Slav kökenli ülkelerden gelenler Pomakça konuşan kişinin anlatıklarının çok ciddi bir bölümünü anlayacaktır.Hatta çok sayıda şey adlarının ve sıfatların da aynı olduğunu göreceklerdir. Hatta çok benzer gramer yapısı olduğunuda anlayacaklardır. Peki Türk olan ne kadarını anlayacak bu konuşmadan. Sanırım hiç. Evet hiç kadarını. Ancak Türkçeden geçmiş bir kaç kelime varsa onu anlayacaktır ama gerisinden bir tek mana bile çıkaramayacaktır.

Şimdi nasıl oluyorda Pomak Türkleri kendi ana dilinde konuşunca Türkler anlamıyor da Slav kökenliler Pomakça konuşanı az da olsa anlayabiliyor. Bu bir sihirbazlık midir? Bu bir dış mihrak hilesi midir?

Ya da şöyle yapalım. İnegöl de Gürcüler de yaşıyor ve Gürcülerin Türk olduğunu sananlar da var. Gürcü Türkünü, Pomak Türkünü ve İnegöllü sade bir Türkü yanyana getirelim ve Gürcü Gürcü Türkçesi konuşsun.Pomakta Pomak Türkçesi yani anadillerini konuşsunlar. Acaba o sade Türk olan kardeşimiz bu iki dilin ne kadarını anlayacaktır. Ya da Gürcü Türkü Pomak Türkünü ne derece anlayacaktır. Basit bir test ve sonucu İnegöl Pomak Türkleri derneğini kuranlar  için oldukça üzücü olucaktır.

İnegöl Pomaklarının suratına bu tokat neden böylesine ağır ve vahşice atıldı ?

 

Peki aslında  herkesin bildiği bu gerçeğe rağmen yani Pomakların Türk olmadığı gerçeğini bilmesine rağmen, neden böylesi bir adla dernek kurulması gerekiyordu. Bu gereklilik neden ortaya çıktı?. Neden bu dernek 5 yıl ya da 10 yıl ya da 20 yıl önce değil de 2013 de kuruldu. Neden Pomakların suratlarına bu tokatı atmak için 2013’e kadar beklediler. Özellikle İnegöl Pomaklarının suratına bu tokat neden böylesine ağır ve vahşice atıldı.En azından, İnegöl Pomaklarının sadece erkek olanlarının suratına atıldı bu sağlam tokat. Bu da işin en güzel yanı .Fotoğraflar da Pomak kadınlarını göremedim. Pomak kadınları bu utançtan uzak tutulmuşlar, Çokta iyi olmuş. Pomakların geleceği Pomak analarının dilinde ve ellerinde. Evet, Pomak kültürünün hafızası Pomak kadınları.Güzel dilimiz onların güzel yüzlerinde yaşamaya devam edecek. Çünkü İnegöl Pomaklarının erkekleri Türk olmak ile meşguller.

Yeniden asıl soruya geri dönmeli. Neden böyle bir dernek bu garip adla kuruldu ve mavi ceketli adam derneğin açılış kurdelesini keserken neden müthiş mutlu görünüyor? Neler oluyor?

Bir çok cevap yazılabilir buraya ama en basitinden şunu diyebiliriz. Mavi takım elbiseli adam ve temsil ettiklerinden Pomaklar için çıkacak şey tam da bu İnegöl derneği olacaktır.Pomakların asimilasyon sürecine sivil toplum örgütlenmesi ile iştirakçı olmak. Fakat bu açıklamalar hala tam olarak neden sorumuza cevap vermiyor.

Pomaklar derin uykularından ve sessizliklerinden uyanıyorlar.

 

Cevap çok basit hem Türkiye de hem de diğer balkan ülkelerinde Pomaklar derin uykularından ve sessizliklerinden uyanıyorlar. Bu uyanış elbette ırkçıları ve milliyetçileri rahatsız ediyor. Aynen 80 yıldır Kürtleri inkar eden zihniyet gibi.Pomakları da dağda yürürken kart kürt sesi çıkaran Türkler yapmaya çalışıyorlar. Bu ezen ulus milliyetçiliğinin artık uygulanabilir bir hali kalmadı Anadolu topraklarında ve diğer Balkan ülkelerinde. Sistemin doğayı.dereleri yok eden zihniyetinin politik hali olan ezen millet milliyetçiliğinin palavralarına kanacak sapsallığımızda yok artık. Doğayı ve gezegeni yok ederken halkları da yok eden bu zihniyetin ucuz numaralarına biz Pomaklar artık gülmüyoruz bile. Sadece açıyoruz onlara. Hatta halkların dostu olan Türk dostlarımız bile acıyorlar onlara. Biz başladığımız yola aynen hiç şekil ve biçim değiştirmeden devam ediyoruz. Pomak olduğumuzu ve başka da bir şey olmadığımızın farkında ve bilincindeyiz.

Pomak olarak Türkiye de doğmuş ve büyümüş olmaktan da mutluluk duyuyoruz. Onca acıya ve kedere rağmen. Türk kültürünün içinde Türk kültürü ile büyümüş olmaktan da sevinç duyuyoruz. Fakat Pomakların Pomak olma hakkı olduğunu ve kültürlerini dillerini yaşatma hakkının her milletin hakkı olduğu gibi hak olması gerektiğini söylemeye de devam edeceğiz. Bulgarların,Yunanlıların ve Türklerin Pomak kardeşlerini anlamaları ve hatta Pomakların kültürünü geliştirmesi ilerletmesi için çaba göstermeleri gerektiğini ifade etmekten asla yılmayacağız.

Biz Pomakların onların dilini ve kültürlerini bildiğimiz kadar olmasa bile Pomakların kendini has bir millet olduğunu kabul etmeleri gerektiğini sürekli ve hiç durmadan haykıracağız. Başka bir seçeneğimiz yok.

Borcumuz var atalarımıza.

Borcumuz var Pomak olmaktan dolayı soykırıma uğrayanlara.

Borcumuz var Pomak olduğu için ayrımcılığa uğrayan dedelerimize.

Borcumuz var Pomak olduğu için sürgünlere gönderilenlere.

Borçluyuz Pomak kardeşlerim. Biraz düşünün ve hatırlayın geçmişin sizlere aktarılan anılarını.

Borçlu olduklarınızın sessiz iç yakan çığlıkları bağrınıza nasılda oturacak göreceksiniz.

Pomaklar da bu gezegenin diğer güzel halkları gibi yaşayacak ve varlıklarını her türlü dalavereye ve asimilasyoncu hilelere rağmen devam ettirecekler. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

A.Murat Yılmam / 2013-11-24

Pomaknews Agency Prag

 1. İrfan ÇINAR

  Sn Murat YILMAN a benimde kısaca bir cevabım olacak. Bir insan zor da kaldığı zaman sığınacak ilk yer ya anası yada babasının yeridir. Pomaklar yüyzıllar önce zulüm karşısında neden bir başka ülke değil de Türkiyeye gelmişler. Pomaklar eğer Türk değiller ise neden Bulgaristan da veya Yunanistan da kalmamışlar. Veya neden bir başka ülkeye sığınmamışlarda direkt bugün yaşadığımız toprakları seçmişler. Pomaklar kendilerini Türk hissetmeseler idi Türkiyeye gelirlermiydi. Ben bir Pomak ım ama Türkiye Cumhuriyetine kötü bir muamele olduğundan canımın acıdığını hissediyorsam ben POMAK TÜRKÜYÜM. Bunun ötesi yok. Pomaklar için, uzaktan havlamayla bir şey yapamazsınız. Bizler gibi yüreğiniz var ise buyrun sizde bişiler yapın da görelim ve alkışlayalım.

  Kontracı Abuzittin Kıllıbacak

  Uluyun kurbanlar uluyun auuuuuuuu diye uluyun gün geldiğinde yerin dibine girdiğinizde kim bakıcak size he ? Ajanlık he gülerim buna işte he ya ajanım bakın adım da Abuzittin memnun oldum Neşet amucanızla Mehmet Demirin ve sizlerin sex kasetleri var elimde ne yapacaksınız he ? Sizi gidiler sizi Pomakların yüzkarası pehlivancı kesim sizi canınıza okunacak birgün sizin yorumlarla dalga geçtim HAsan Hüseyin Nallar ve Murat size öyle bi sokmuş ki acısından kıvranıyorsunuz altınıza sıçtınız kabul edin kokusu buraya kadar geliyor öff leş gibi

  Yav arkadaş Kıbcık diye bir Türk var mı yav Düzelteyim Kıpçak !…Daha tarihi bilmiyorsunuz gelmiş burada tuvaletinizi yapıyorsunuz gidin kardeşim başka yere sıçın umumi tuvalet değil ki burası 😀

  tarkhun

  Hic bosuna debelenme rusya-yunanistan suriyeden sonra sira size de gelecek 🙂 yıl 1914 degil 2014

 2. Haydar Ali

  Trakyada yaşıyorum..Trakyalı değilim..İrfan bey diyor ki,” Pomaklar neden zulüm karşısında başka yere değilde Türkiyeye gelmişler”..Tarih bilinmediği için böyle yorumlar olur.Oysa Pomaklar Trakyanın öz yerlileridir.Türkler sonradan gelmişler..Pomaklar gerçekten Trakyalı ve Trakyanın yerlileri..Osmanlılar zamanında Trakya alındı.Komşularım Pomak olduğu için , Pomakları tanıdım..Saf ,temiz insanlar,ama ezilmişler…

  3+

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail