İsviçre’den ‘Azınlık Hakları’ uyarısı

İsviçre’den ‘Azınlık Hakları’ uyarısı

December 16th, 2011

İsviçre Başbakanı Calmy-Rey Türkiye’nin Avrupa Ulusal Azınlık Hakları Şartnamesini onaylamadığına da dikkat çekti.
Sosyalist Parti milletvekilleri,siyasi tutuklamaları İsviçre parlamentosunun gündemine taşıdı.
Sosyalist Parti Vaud milletvekili Josiane Aubert ve Cenevre milletvekili Carlo Sumarruga, 7 Aralık’ta, Başbakan Micheline Calmy-Rey’in yanıtlaması istemiyle parlamento başkanlığına iki soru önergesi sundu. İlk soru önergesinde, Eylül ayından itibaren Türkiye’de başta Ragıp Zarakolu gibi aydınlar olmak üzere birçok kişinin tutuklandığına dikkat çeken milletvekilleri, “Türkiye’nin de imzaladığı AİHM kararlarıyla çelişen bu tutuklamalara karşı İsviçre ne yapıyor?” diye sordu.

Aubert ve Sumarruga, “Türkiye’deki azınlık hakları konusunda İsviçre ne yapıyor?” başlıklı diğer soru önergelerine:

BAŞBAKAN YANIT VERDİ

Parlamento’nun dünkü oturumda soru önergelerine yanıt veren Başbakan Calmy-Rey, Türkiye ile ilişkilerde temkinli davrandıklarını belirterek, “Düzenli siyasi ilişkiler çerçevesinde, İsviçre hükümeti her fırsatta Türk hükümetine insan hakları konusunda sorular yöneltiyor ve bu konuda bilgiler talep ediyor” dedi.

Dış ilişkiler politikası gereği İsviçre hükümetinin halkların barış içinde bir arada yaşamalarını ve azınlık haklarının korunmasını savunduğunu belirten Calmy , Türkiye’nin Avrupa Ulusal Azınlık Hakları Şartnamesini onaylamadığına dikkat çekerek, Ankara ile olan ilişkilerde düzenli olarak fikir özgürlüğü, azınlık hakları ve sorunların siyasi diyalogla çözülmesi gibi konuların gündeme geldiğini belirtti.

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail