Kâzım İbrahim Paşa (1934-1972) Anması Yapıldı.

3 Mayıs 2010
Pomak Halkı na Karşı “Soya dönüş-Bulgarlaştırma” asimilasyon olaylarında şehit düşen Kâzım İbrahim Paşa (1934 – 1972) Anması Yapıldı.

Pomak Halkı na Karşı Soya dönüş-Bulgarlaştırma asimilasyon olaylarında şehit düşen Kâzım İbrahim Paşa (1934-1972) Anması Yapıldı. Pametn11
Ardino (Eğridere) İlçesi Byal İzvor (Akpınar) köyünde 1972-73 yıllarında Pomak Halkı üzerende uygulanan “Soya dönüş-Bulgarlaştırma” asimilasyon olaylarında şehit düşen Kâzım İbrahim Paşa (1934 – 1972) anısına, anma töreni ve kurban yapıldı.

Anma törenlerine bölgeden çok sayıda insan katıldı. Dualar okundu, konuşmalar yapıldı ve Pomak halkının asimilasyona karşi direniş şehidinin Anıt Çeşmesine çelenkler konuldu. Çelen koyanlar arasında şehidin oğullarından biri olan, Basri Kâzım Paşa da vardı.

Misafirler arasında Bulgaristan Müslümanları Yüksek Şura Başkanı Şabanali Ahmet, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) temsilcileri , Milletvekili Necmi Ali, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ve ev sahibi konumundaki Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, Belediye Meclis Başkanı Aydın Serkan.

Belediye Bakanı Resmi Murat anlamlı mesajlar verirken şöyle konuştu: “Yalnız kişi tek başına mevcut bir rejime karşı mücadele edemez. 38 yıl önce bizler tek yürek olabilseydik, inanıyorum ki, temeli o zaman atılan “Soya dönüş-Bulgarlaştırma” asimilasyon girişimi başlamadan bitebilirdi. Ve o zamandan 1989 yılına kadar totaliter rejim tarafından yönetilen ve azınlıklara karşı uygulanan zülüm ve yok etme politikası belki de olmayacaktı. Bizler her zamankinden çok birlik ve beraber olmaya ihtiyaç duyuyoruz. Sadece beraber olursak haklarımızı arayabilir özgürlüğümüzü koruyabiliriz. Bunlar olmadan ne ekonomik özgürlük ne de refah olur. Hele bu günlerde halkımıza dönük yaptığımız tüm hizmetler arasında, ‘öküz altında buzağı ararcasına’ baskı altında çalışırken. Yapılan projeler ya durduruluyor ya da aylarca birilerin masasında unutuluyor. Bizler çalışkan, dürüst ve özgürlüğümüzü seven kişileriz. Aramızdaki bağ kopmamalıdır. Koparsa, işte o zaman bizler yok oluruz. Hesap günü geldiğinde atalarımıza, şehitlerimize ne cevap vereceğiz? Her zamanki gibi tek yürek, tek vücut, tek hareket olalım. Gücü birbirimizden almaya devam edelim ve hep beraber sorunlara çözüm bulalım. Başkanlık dönemimde çalışma gücümü ve motivasyonu sizden alır, başarının da başarısızlığın da hesabını ancak size veririm. İnşallah hiçbir zaman hiçbir güç beraberliğimizi bozamaz. Bir daha şehidimize Allah’tan rahmet, kendimize de tarihimizi unutmamayı dilerim!”

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail