Nohut Ekmegi

Maya aşaması

Mayayı kurmadan önce cam kavanozu sıcak suyla yıkayıp deterjan kalıntılarından arındırın.

Maya malzemelerini  1 gün önceden cam kavanoza koyuyoruz. Önce bir avuç dolusu nohutu kırılır. Nohutların ikiye ayrılması yeterli. 3 kaşık un ve 1. 5 su bardağı kaynar olmayan el yakacak sıcak su koyuyoruz. Sonra 1 /2 çay kaşığı tuz koyup ahşap kaşıkla karıştırıyoruz.

 

Sonra mayayı battaniye, polar gibi sıcak tutacak örtüye sarıyoruz mayayı 8 saat sonra yarım çay bardağı sıcak su ve kesme şeker koyup tahta kaşıkla karıştırıp aktifleşmesini sağlıyoruz kapağı kapatıp tekrar örtüyoruz.

En az 18 saat toplamda maya hazır oluyor. Mayanın kabardığını bu saat sonunda görüyoruz bir de çok kökü kokuyor böyle olması doğal olduğunu gösteriyor.

Hamur karma

1. AŞAMA::3 su bardağı unu leğene koyuyoruz köpüren kavanozdaki mayayı döküyoruz, nohutlarını ayırıyoruz. Sonra el yakan suyla cıvık hamur yapıyoruz ( beyaz ve tam buğday ununu karışımı)hamuru yine leğenin üstünü örterek sarıyoruz en az 2 saate cıvık hamur mayalanıp kabarıyor.

2. AŞAMA::Kabaran cıvık hamuru 1 _1. 5 kg unla ve 2 çay kaşığı tuz koyuyoruz sıcak suyla yoğuruyoruz. Çok cıvık olmamakla ele yapışan hamuru üzerini kapatıp yine 2 saat bekletiyoruz (leğenin altına sıcak su koyulabilir)

3. Aşamada Tepsiyi zeytin yağıyla bolca yağlanır. Hamuru içine alınır bir güzel sarılır.

4. AŞAMA PİŞİRME: FIRINI 15/20 dk önceden 200 derecede ısıtıyoruz tepsiyi fırına veriyoruz ekmeğimizin üstü kızarınca ısıyı 150 düşürüyoruz ekmeğin içi pişiyor böylece tam 1 saat fırında piştikten sonra ekmek hazır.

Dobre Petit Afiyet olsun.

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail