NOLUYOR?

– POSTED ON ŞUBAT 19, 2014 

Ülke genelindeki pomaklara yasal anlamda ”sahip” olabilmek için sadece çekirdek yöneticilerin var olduğu kukla dernekler kurularak federasyonlaşma projesine gidilmiştir.tc. yasalarına göre ilk kongresini gerçekleştirmiş ve kongresinde federasyonlaşma kararı almış derneklerin bir araya gelerek fedarasyon için mülki amire müracatı gerekmektedir.sürec bu kukla dernekler ve sözde federasyonlar açısından böyle işlememiş,sadece okmeydanındaki istanbul derneğinin yanına ”podef” isminde bir tabela asılmış ve federasyonun var olduğu yalanı atılmıştır.

Peki 5 ten fazla dernek olduğu halde federasyon neden kurulamamıştır.Bunun en büyük sebebi dernekleri kuran kişilerin gerçekte iyi niyetli oluşu ,pomak kültürünü yaşatmak ve geliştirmek gayretinde olmalarıdır.

Fakat merkezi düzeyde niyeti kötü olanların ,niyetlerini anladıktan sonra durum değişmekte ve teker teker kukla dernekler özüne dönme gayreti içine girmektedir,işte tam bu sırada yeniden yeni senaryolar gündeme sokulmakta ve kafaların bulandırılması için herşey denenmektedir.Nafile bu derneklerden nerdeyse hiçbirinin kongresinden sözde federasyon podef e katılma kararı çıkmamıştır.Bu yenilgiyi zafer gibi göstermekse kuklacıların, baştan beri ellerinde olan yeteneğin ta kendisidir.

Ne yapmalı meşhur sorusunu kendine soran sahte federasyoncular buldukları cevap doğrultusunda en basit içi boş sözüm ona etkinlik biçimlerini kullanalar süreci diri tutmaya çalışmaktadırlar.nedir bu yöntemler?

Seçim sürecinide arkalarına alarak yemekler vermek,kahvaltılar düzenlemek,bulgarca kursunu pomakça diye yutturmak,bulgaristan ve diğer ülkelerin coğrafyasında ayrılık rüzgarları estiriken türkiyede para etmediğini anladıklarında bir den bire türkçü olmak gibi etik ve ahlaki olmayan yöntemler.Peki nolacak?(dernekten söz ediliyor kaldıki bu rakamda yalan çünkü içinde henüz kurulmamış dernekler pomak derneği olmayan yani tüzüklerinde paralellik olmayan dernekler ve onlarla birlikte olmadığını resmen açıklayan edirne derneği gibi dernekler yer almakta.Tüm bunlara rağmen gerçek olmasada birlikte olduklarını söyledikleri pod pod derneklerinin hepsinin üyesinin toplamı TRAKYA POMAK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİNİN üyeleri toplamını geçemez .

İşte buda bize kimin niyetinin ne olduğunu açık olarak ortaya koyuyor.

DERNEĞİ POMAK HALKI İÇİN KURDUĞUNU SÖYLEYENLERİN DERNEKLERİ POMAK HALKINA YASAK KILMASI GERÇEK NİYETLERİNİN YEGANE İSPATIDIR.

Uğur Gözegir / Lüleburgaz

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail