Pomak Köylülerden Fabrika Mitingi

16.11.2007

Pomak yerleşim alanlarına yönelik Talan, yagma girişimleri devam etmektedir. Sahil yenice köylüleri Dünyaya sertifikalı ceviz fidanı satarlarken buraya Fosfat zehiri üretip  10 yılda yaşanmaz hali gelmesi mümkün bir yer haline getirilmek isteniyor.

Balıkesir’in Bandırma ilçesine bağlı Sahil Yenice köyüne kurulması planlanan fosfat zenginleştirme fabrikasına karşı çıkan köylüler miting düzenledi.

Bin kişinin katıldığı miting öncesinde köylüler fabrikanın yapılacağı yürüdü. Köylerinin ceviz fidanı yetiştiriciliğinde tampon bölge olduğunu ve fabrikanın kurulmasıyla birlikte ekili alanların büyük zarar göreceğini belirten Sahil Yenici Muhtarı Yaşar Panç, “Köyümüze fabrika kurdurmamak için gereken tepkiyi çekinmeden ortaya koyacağız. Kurulacak fabrika hem ürünlerimize, hem sağlığımıza, hem de çevre kirliliğine sebep olacak. Kurulacak fabrika konusunda ilgili birimleri göreve davet ediyoruz” dedi.

Mitingde köy halkına destek veren Bergama köylüleri sözcüsü Oktay Konyar da, Sahil Yenice köyüne kurulacak fosfat zenginleştirme fabrikasının, çevre ve insan sağlığını olumsuz etkileyeceğini belirtti. Konyar, “Sahil Yenice’nin göstermiş olduğu bu haklı mücadeleyi destekliyorum. Ben burada yurttaşlık görevimi yapıyorum. Burada fabrikanın kurulmaması için köylü kardeşlerimizle sonuna kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu

Köylülerin yaptığı mitinge eski CHP Balıkesir Milletvekili Sedat Pekel ve CHP Bandırma teşkilatı da katılarak destek verdi. Pekel, köylülerin fabrika mücadelelerini sonuna kadar desteklediğini belirterek, köylülerden tepkilerine devam etmelerini istedi. Yaklaşık 30 dakika süren mitingde, “Köyümüzde fabrika istemiyoruz”, “Köyümüzü kanser ettirmeyiz” diye slogan atan köylüler daha sonra dağıldı.

https://www.sondakika.com/haber/haber-koylulerden-fabrika-mitingi/

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail