Pomak Mücadelesine Yeni Bir Soluk ve Ses mi Geliyor.

Türkiyedeki Pomaklar mücadele mevzilerine bir yenisini daha ekleme aşamasına geldi. Ve 4 Martta İzmirde bir sergi açarak ilk aktivitelerini gerçekleştirecekler. 
Bu oluşum başladığından beri , zaten Pomak halkına hiç faydası dokunmamış olan PODEF denen örgütlenmede homurdanmalar, bizden değiller , yaklaşmayın  tarzında çıkışlar dikkatlerden kaçmadı.

Kuruluş çalışmalarını büyük bir soğukkanlılıkla ve adım adım yapan bu örgütlenmenin Pomak halkına fayda sağlayacağını umuyoruz. Güzel ve halkımıza faydalı her çalışmanın ardında duracağımızı da belirtmek istiyoruz.

POMAKNEWS AGENCY

Açıklamadaki Timraş Pomak Cumhuriyeti kuruluş tarihinin yanlış bir tarih olduğunu belirterek Sergi ve gündemleri konulu açıklamalarını şimdi yayınlıyoruz.

”….

SES VERİYORUZ, BİZ DE VARIZ..!

Dünyada kurulan ilk Pomak Devleti “Timraş Pomak Cumhuriyeti”. Yok olmanın, soykırıma uğramanın eşiğinden dönen bir halkın direnişinin adıdır Timraş Pomak Cumhuriyeti. 1878-1886 yıllarında kısa süre de olsa dünyaya bende varım diyebilen bu halk, emperyalizmin pençesinden kurtulamamış ve dünyanın dörtbir yanına dağılmıştır. Şu anda yaşadıkları ülkelerde kimisi dilini unutmuş, kimisi geçmişini, pesnalarnı, düğünlerini unutmuş. Yani kimliği ve benliği yaşadıkları toplumun baskın kültürü altında unutmuş bir halk.

Yeni yeni uyanan bu halk arasından çıkan gönüllüler, yok olan tarihlerine sahip çıkma sevdasındalar. PODEF’i ile Biga, Edirne, Trakya, İstanbul, Gönen, Osmaniye ve burada adı zikredilmeyen, halen faaliyette veya faaliyeti sonlanmış Derneklerinin yaptıkları mümtaz icraatlar, bu uyanışın mimarıdır. Kimi yaptığı etkinlikler, kimi akademik araştırmalar, kimi yazdığı makaleler, kimileri de seslendirdiği pesnalarla sahip çıkıyor tarihine. Hepsi de atalarının mirasına sahip çıkma, gelecek kuşaklara aktarma amacında. Herbirinin yaptığı bu kıymetli hizmetler, tüm Pomakların takdirini kazanmıştır, hepsine müteşekiriz.

Ülkemizin çeşitli bölgelerde kurulan  dernek ve oluşumlar, çok kıymetli çalışmalarla, etkinliklerle bu mirasa sahip çıkılıyor. Bu kapsamda Pomak kültürel mirasına sahip çıkma adına yeni bir oluşum ses veriyor İzmir’den. Pomak kültürel mirasını temsil eden meteryallerin sergilenmesi ile ilk icraatlarını gerçekleştiriyorlar. Aynı zamanda yeni çıkacak dergileriyle de Pomakların sesini duyurmak istiyorlar dünyaya.

Evet, her yıl düzenlenen 4 Martta Pomak Timraş Cumhuriyeti Kuruluş yıldönümü anma etkinlikleri kapsamında, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Tunç Soyer ve Gaziemir Belediye Başkanı Sn. Halil Arda’nın teşrifleriyle, 4 Mart saat 14:00’da Gaziemir Belediyesi Sergi Salonunda “Pomak Kültürünü temsil eden meteryallerin” sergileneceği sergi açılışı yapılacaktır. Sergi 10 Mart tarihine kadar saat 14:00-18:00 arası ziyaretçilere açık olacaktır. Tüm Pomak soydaşlarımız ve dostlarımız davetlidir.

Sesimizin duyrulması için açılacak sergimize destek olan ve Belediye Sergi Salonunu tahsis eden çok kıymetli İZMİR-Gaziemir Belediye Başkanı Sn. Halil Arda’ya çok teşekkür ederiz. Aynı zamanda sergilemek üzere kültürümüzü temsil eden meteryalleri hediye eden Pomak canlarımıza, tüm bu hizmetlerin yerine getirilmesinde özveri ile çaba harcayan Sn Yusuf Demir’e; dergimizin yayınlanmasına, yurtiçinden ve dışından yazılarıyla katkıda bulunan Pomak dostlarımıza, Bursa Pomak Dernek Yöneticilerine, Sn. Ercan Çokbankir’e çok teşekkür ederiz.

Ses vermeye, dünyaya bizde varız demeye devam edeceğiz.

Tüm canlara selam ve saygılarımızla.

Trakya ve Anadolu Pomaklar Derneği…”

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail