POMAKLAR ve 1 MAYIS !

POMAKLAR ve 1 MAYIS ! 57872110
Bir mayıs,bizim halkın dilinde Prvi May.
Geçen yıl İstanbul da ve Belçika da ilk defa katıldığımız, kendi içimizde olduğu kadar dışımızda da şaşkınlık yaratmış bir eylemlilikti. Tabi İstanbulun havası başka, suyu başka, kültürü başka… Oralarada her şey daha başka bir güzel oluyor sanki.. Kalabalıklar, kalabalıklar… Öbek öbek insanlar… Kararlımı kararlı çelikten de çelik insanlar. Evet oralarda 1 mayıs yapmak bir başka…
DEMOKRATİK POMAK HAREKETİ nin “yaşadığımız alanlarda asimilasyonu durduracağız” şiarına uygun olarak Pomak köylerinin yoğun olduğu ve Pomaklık bilincinin yoğun olarak açığa çıktığı alanlarda, eylemliliklerimizi yaymaya kara verdik.
Uzun süredir, Pomak Halkının ileri- genç- dinamik evlatlarıyla Kaz Dağlarında Siyanürcülere karşı köylerimizi koruma kampanyaları olsun, Nükleeer Santrallarla geleceğimizi karartmak isteyen Nükleercilere karşı cevre duyarlılığındaki kanpanyalarda aktif şekilde yer aldık.
1 Mayısı kutlama isteği ,Mücadele alanlarından sıyrılan Pomak aktivistlerin talepleri olduğundan dolayı 1 mayısı kutlama gösterilerine katılma kararı alındı.
Büyükşehirler ve özellikle İstanbul Şehri gözden geçirildi. Köklü bir 1 mayıs Gelenegimizin daha oluşmamış olması, Şehrin devasa katılımında biz taşralıların pek seçilemiyeceği, köylerimize yakın kentlerin gösteri merkezlerinde daha rahat hareket edebilme kabiliyetlerimizin olasılığının yüksek olması ve halkımızla göz temasının daha yoğun olacağı tespitleriyle tüm yerleşim alanlarımızın yakınlarındaki 1 Mayıs merkezlerine Pomakların katılımı için yapılan çağrıya uyduk.
POMAKLAR ve 1 MAYIS ! 52753710
ÇANAKKALE de 1 MAYIS
Sabahın erken saatlerinde toplanan Pomak aktivistleri ,toplanma alanına vardıklarında pankartları,bayrakları kontrol eden polislerle karşılaştılar. Altıncı filoya siyanürle altın aratmamak için Jandarmayla sık sık yüz yüze gelmelerine rağmen Polisin bu kontrolü bayğı garipsendi.
Toplanma yerine varmadan pankartımızı açarak yürümeye başladık. Sessizliği ve sabah mahmurluğunu fırsat bilip ilk Pomakça sloganı patlatıyoruz.DA JİVEYE PRİVİ MAY… DA JİVEYE POMASKİ NAROD…

Polisler birden kulak kesiyorlar, ama yapacak bir şeyleride yok.. Yan sokaklarda toparlanmaya çalışan guruplar ilk kez duydukları bir dille sanki tanışmaya çalışıyorlar. Esas gerilen yürüme düzenine geçmek için varmamız gereken yerdeki işçiler oluyor. Şövenizmin at boyu koşuşuşturdugu şu günlerde arkalarına “bilinmeyen bir dille” slogan atan birileri geliyor. O da ne diyorlar ve içlerinden biri Pankartı okuyunca “Pomaklarmış” deyip duruyor.İbrahim bratkonun sınıf damarları kabarık bir halde ajitasyona girişince sinirler gevşiyor suratlar gülüyor.. Ve bir Pomaktan da İşçi sınıfı üzerine söylevler duyunca gerginlik bitiyor.

Pomakca sloganlarla giriş yapmamız meyvesini veriyor ve bizi kalabalık bir korteje sıkıştırmaktan vazgeçiyorlar, daha rahat bir iltimaslı ara kortej başı elde ediyoruz.
İşin doğrusu,birçok demokratik mitinge, yürüyüşe katılmamıza, organize etmemize rağmen, bu işinde bir Pomakçası olduğunu anlıyoruz. Biz Bu yürüyüşleri Pomakça yürümemiz lazım ama nasıl.. Bu bayrakları Pomakça sallamamız lazım ama nasıl… Bulacağız elbet bir yol. Bulamazsak açacağız bir yol…
Yol boyunca ilgi eksik olmuyor Demokratik Pomak Hareketine. Zaten bizde anlayıveriyoruz, sloganlar sonrası yüzünü buruşturan, pankartı görünce suratı allak bulak olan Pomaktır diyoruz.
Şükredenlere de rasladık. ”Pomak adını buralarda gördüm şükür olsun diyenlere”… ”Bu güne kadar ben 1 mayıslara karşıydım aga, bundan sonra bende katılacam” diyen Pomaklara rastladık.
Bayağı katılan oldu, ayrılan oldu kortej boyunca…Zaten amacımız gövde gösterisi yapmak değil ki. Halkımızın varlığını duyurmak, görünürlüğünü artırmak.

Pomak News muhabirliğini yapmak, bu yaparkan ara ara nümayişcilige soyunup korteje girip sloganlar atmak bayağı güc olmakla beraber, alana yaklaştığımızda muhabirligi bir kenara koyup korteje katılıyorum ve 1 mayıs alanına sunucu arkadaşın ajitasyonlarının coşkusuyla ”DEMOKRATİK POMAK HAREKETİ ALANIMIZA GİRİYOR”, ”Pomak halkı aramıza hoş geldi” işçilerin birliği halkların kardeşliği sloganları ile alanda yerimizi alıyoruz.
Katılımcıların kalabalık olması, miting alanını yetersiz hale getiriyor, halay çekmek isteyenlere yer kalmadı , herkes olduğu yerde zıplamaya başlıyor.
Konuşmalar başlıyor ,2 konuşmacı uzun uzadıya konuşuyor, konuşmaları bitince hafif bir karışır gibi olunca kürsüye yöneliyorum. Tertip komitesinden ,önceden konuşma sırası belirlenmiş bir konuşmacıya konuşma hakkı verilmeyince, konuşmacının itirazları ve komitenin gerekçelerini anlamaya çalışıyorum.
Oysa olay basit. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) adına konuşma sırası verilen katılımcı, Polisin tertip komitesine“biz HDK diye bir örgüt tanımıyoruz yoksa başınız belaya girer “ tehtidinin komite tarafından ikrar edilmeiyle olay aydınlanıyor. HDK korteji kürsüden 300 metre yana ayrılıyor orada Kürtçe veTürkçe konuşmalarını yapıyorlar. (Pomak meclisi kanalıyla bizimde dahil olduğumuz bir koalisyon olan HDK ,bizden de bir Pomak konuşmacı ile metin istedi. Bizler buna yetkin olmadığımızı, henüz buna hazırlıklı olmadığımızı söyliyerek gerİ cevirdik.)
Yaşasın 1 mayıs Yaşasın Pomak halkının Mücadelesi.

Pomak halkı uzun yıllar asimilayonun derin yılgınlığıyla yaşamaya, bazı şeyleri içselleştirmeye alıştırılmışken, yeni kuşak Pomak Jenerasyonu imzalanmamış bu kutsal anlaşmayı tanımadığını beyan etmeye çabalıyor. Bu çabalardan birinide bu burada 1 Mayısta, 1 Mayıs parkında yaşandı. Uzun yıllar sürecek bu mücadelede Pomak gençlerinin aklı duru dirençleri sağlam olsun.

DA ŽİVEJE POMAŠKİ NAROD

Ş.Korkmaz / Pomaknews-Çanakkale

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail