Soğucak / Vize / Kırklareli

Soğucak, Kırklareli ilinin Vize ilçesine bağlı Pomakların da yaşadığı bir köydür.

Köyün adı, eski Yunanca’dan gelmektedir. Bahsi geçen dilden tercümeyle Soğucak Köyü’nün eski adı; Krionero (soğuksu) dur.

Tarih içerisinde Türkleştirme politikasına uygun olarak köyün ismi, Soğucak olarak değiştirilmiştir. Köyün eski yerleşim yeri, günümüzdeki konumundan 2 kilometre dışarıdadır. Fakat zaman içerisindeki Yunanlı eşkıyaların saldırıları sonucunda, saldırılardan korunmak için köy toplu olarak, 2 kilometre içeriye çekilmiştir. Köyün, köy girişinden içeride olmasının sebebi budur. Köyde genellikle eski Yunan mimarisine uygun yapılar bulunmaktadır. Bunun en göze çarpan örnekleri, yerleşim yerlerinde bulunan tarihi eser niteliğindeki evlerdir. Nüfus değişimi sırasında köye yerleşenler, evlerin dizaynını kendilerine göre düzenlemişlerdir. Evlerin genel mimarisi, iki kat üzerine kurulmuştur. İlk kat genelde ambar ve ahır olarak kullanılmış, ikinci katında yaşam alanı oluşturulmuştur.

Köyde eski Pomaklar ve yeni Pomaklar vardır. Yeni Pomaklar, Drama’nın Leşten köyün den mübadele de gelmişlerdir.

Köyün etnik çoğunluğunu, Mübadil Pomaklar ve Yörükler oluşturmakla birlikte, etnik nüfusta Macirler de bulunmaktadır.

Köyde her yıl haziran ayının ilk haftası Soğucak Köyü Yardımlaşma, Dayanışma ve Güzelleştirme Derneği’nin katkılarıyla bahar pikniği düzenlenir.Bu piknikte yöresel şarkıcılar sahne alırken,çeşitli eğlence aktiviteleri düzenlenir. Köyün yöresel yemekleri arasında ise KAÇAMAK, PARNİKA ve KEŞKEK adlı yemektir.

Kırklareli iline 47 km, Vize ilçesine 14 km uzaklıktadır. İki tepe arasında kurulmuş olan köyün içinden de bir dere geçmektedir. Köyde sulama amaçlı bir de baraj bulunmaktadır. Köye, Karaköprü denilen mevkiden 2 kilometre sonra ulaşılır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 801
1997

[superbutton link=”http://www.sogucakkoyu.com/” title=”” image=”” class=”sprbtn_green” target=”_blank” rel=””]Köy derneğinin web sayfası[/superbutton]

[superbutton link=”http://www.facebook.com/groups/vizesogucak/” title=”” image=”” class=”sprbtn_lightgray” target=”_blank” rel=””]Köyün Facebook gurubu adresi[/superbutton]