Çamaltı / Bafra / Samsun

Çamaltı, Samsun ilinin Bafra ilçesine bağlı bir Pomak köyüdür.

Köyde yaşayanları, 1934 yıllarında Bulgaristanın Smolyan (Смолян)  ili Zlatograd (Златоград) eski ismi (darıdere) kasabası ve Erma reka( Ерма река) köyünden gelen Pomak lar oluşturmaktadır.

Pomaklar Çamaltı köyü Küçük Yeraltı ve Karapınar mahallelerinde yaşamaktadır. Bu bölge köylerinin ahalin çoğunluğu Erma Reka köyünden mensup olmaktadır. Küçük bir kısmı Alamovtsi ve Elehçe (Startsevo) köylerindendir. 20-21 kasım 1934’te gece saatlerinde 30 aile kapsayan kafile Bulgar-Yunan huduttan ilegal geçmektedir. Bulgar arşivlerinde bu kaçmasına ait bilgileri bulunmaktadir. Hudut askerin komutanı tarafından İçişleri bakanına gönderilen raporunda bu kaçmasına ait konular  anlatılmaktadır.
Küçük Yeraltı mahalesinde en yaşlı insan 88 yaşındaki Mehmet Kundyov. Mehmet Kodanov kaçış hikayesini  hatırlayan tek insandir. Tüm ailesi ve Erma Reka’dan başka 30 aile ile beraber 12 yaşındaki Mehmet huduttan kaçmışlardır. Doğum yerinde Mehmet Bulgar okulu ziyaret etmiş. Bulgar zülümler kaçmasının asıl sebebini oluşturmaktadır.

Arşivlere göre ilk bakılar Darıdere ilçesinin doktoru tarafından yapılmaya başlanmış. Bu doktor bitlerden dolayı kadınlara elbisesini çıkartmaktadır.Müslüman bir ahalide bu tarz aleni uygulamanın sonuçlarını varın siz düşünün. Bu olaya ait Bulgar arşivlerinde bilgi vardır.

Mehmet Kundyov un kaçış hakkında söylediği şu şekildedir; Kaçış zamanında çok kar varmış.Kaçaklar Yunanistana ilk önce kaçmış.Sonra  Gümülcine’deki Türkiye başkonsolusluğu yardımıyla kaçaklar Türkiye’ye yola çıkmışlar. 1934-1935’teki kış Bafra’da kalıp baharda yeni köylere yerleştirilmişler. Bu köylerde tüm Pomaklar hala pomakça konuşuyorlar. Mehmet’ten başka  Bulgaristan’da doğan bir kişi daha var. Fakat kaçış sırasınında sadece bir yaşında olduğu için kaçış dönemini hiç hatırlamıyor.
Komşu Dereler köyünde de Kundyov i sülalesinden bir Pomak ailesi yaşamaktadır. Erma Reka’dan gelen diğer sülale Alibaşovi, Gluhovi, Zeynelovi, Kehayovi, Kovaçevi, Kocaalievi, Sirakovi ve başka. Kaçakların bazıların isimleri Polis araştırma bültenlerinde bulunabilmektedir. Askere gitmeyen genç erkeklere aittir.

Samsun iline 80 km, Bafra ilçesine 30 km uzaklıktadır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
   
2000 462
1997

Not; Bilgiler direk olarak Bafraya gidilerek ve köylülerle görüşülerek derlenmiştir.G.Zelengora

[superbutton link=”http://www.facebook.com/group.php?gid=401652720579&v=wall” title=”” image=”” class=”sprbtn_lightgray” target=”_blank” rel=””]Köyün Facebook Adresi[/superbutton]