Selemelik Köyü / Bafra / Samsun

Selemelik, Samsun ilinin Bafra ilçesine bağlı bir Pomak  köydür.

1924 Lozan Mübadelesi’ne kadar Rum’ların ikamet ettiği köy olup, Lozan mübadelesi neticesi Yunanistan Drama kazası Dratistis, Dratışta belediyesi Küçük Köy’de(Mikrochori) ikamet eden Pomaklar bu köye yerleştirilmiş olup, bu köydeki Rumlar Yunanistan’a gönderilerek takas yapılmıştır. Daha önceleri köyün isminin Selamalik olduğu söylenmektedir.

[NOT:Burada adı zikredilen Küçükköy(Mikrochori/41 19’N 24 27’E)Bük Tren İstasyonu`na(Parnesti/41 16’N 24 30’E)10.5km mesafede ve 530m yüksekliktedir.Yine Drama`nın yakınında Küçükköy adıyla da bilinen bir köy vardır.Ancak bu köy Osmanlı Devleti’nden kalma bir köy değildir.Mübadeleden sonra kurulan yeni bir köydür.]

Burada yaşayan Pomaklar  ilk önce Samsunun merkezinde Çiftlik, Meydan, Bulvar gibi önemli yerlere yerleştirilmiştir, daha sonra yerleştirilen vatandaşlarımız büyükbaş, küçükbaş hayvancılıkla ve özellikle tütüncülükle uğraştıkları için hayvancılık için en verimli yerler düz ova şeklinde olan (Günümüz Bafra gibi) yerlere dağılarak yaşamlarını sürdürmek istemişler ve sunulan bu teklife:Biz yaşayacağımız yerleri tespit ettik ve oralarda yaşamak istiyoruz.diyerek geri çevirmişlerdir. 

Samsun iline 64 km, Bafra ilçesine 14 km uzaklıktadır.Köyün muhteşem manzarası köye ayrı bir hava katmaktadır.Derbent barajı hemen köyün aşağısındadır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
   
2000 410
   

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köy arazilerinin çok az ve engebeli olması özellikle tütün üretimine çok müsaittir. TÜTÜN en önemli tarım ürünü olup, bölgenin en kaliteli tütününü yetiştirmekte idi. 2003 yılına kadar nüfusun % 95 i tütün yetiştirirken bu gün ancak % 10 kadarı tütüncülükle uğraşmaktadır.Çok az olan hayvan yetiştiriciliği de bitmek üzeredir.Genç nüfusun çoğunluğu göç etmiştir.

Köy Sitesi : www.selemelik.com