Çınaraltı(Prafça) Köyü / Malkara / Tekirdağ

Çınaraltı, Tekirdağ ilinin Malkara ilçesine bağlı bir Pomak köyüdür.

1877-1878 Osmanlı Rus harbi sırasında Bulgaristan Pleven dolaylarından Loveç,belaslatina ve breşte dolaylarında yaşayan Pomakların göç etmesiyle Prafça(Çınaraltı) kurulmuştur.

Bulgaristan dan gelen Pomaklar  yerleştikleri bu köye Prafça adını vermişlerdir. Prafça Pomakça bir isimdir.Köyün ismi yabancı menşeli bulunduğundan devlet tarafından değiştirilmiştir.Halen burada  halk  Pomakça konuşmaktadır.
Köyün ilk yerleşim yeri şimdiki yerinden 1.000 m.  kadar kuzeyinde kurulmuş olup, şimdiki yerine daha sonradan yerleşilmiştir. İlk yerleşim yerinde bugün, eski bir mezarlık ve harabe halinde bir kilise kalıntısı bulunmaktadır. Bugün buraya “eski prafça” denilmektedir.
Köyde hayvancılık önemli bir yer tutar. Süt inekçiliği ve besi hayvancılığı gelişmiştir. Günde 3 ton süt üretilmektedir.
Köyün okuma yazma oranı diğer köylere göre biraz düşüktür , % 85’dir.

Zengin Pomak kültürünü 1980li yıllardan sonra kaybetme noktasına gelmişlerdir. Tamamı Pomaklardan oluşan Prafçada 1980 lere kadar, gelinler süslenir,bu gelenek 1980 yıllarında sonra tamamen yok olmustur.

Yemekleri arasında ; etli soğan yahnisi, kurutulmus etli kuru fasülye, kuzu kulaklı kuru fasülye çorbası, labada yapraklı börek, pita, byel mıj, prusenik ( mısır ekmegı) , pırasalı börek, nohutlu ekmek, trayenisa ( şimdilerde marketlerde kefir adı ile satılan çok kıymetli bir icecek), kabak çorbası ( kabak çorbası şekerli olarak yenir),  incir li pirinç pilavı, kuru üzümlü pirinç pilavı gibi bir çok çeşit çorba ve yemekleri vardır……..

Çınaraltı(Prafça) nda halen Pomakça bilinmekte ve konuşulmaktadır.

Malkara ilçesinin doğusunda, Hayrabolu İlçe sınırına yakın bir yerde kurulmuştur. Malkara îlçesinin en uzak köylerinden biridir.Tekirdağ iline 80 km, Malkara ilçesine 23 km uzaklıktadır.

Köy, iki ufak tepenin arasında kalmaktadır. Evler çukurdan tepelere doğru dağılmaktadır. Kış soğuklarına ve yağışlarına karşı muhafazalıdır. Köyün kuzey, kuzey batı ve kuzey doğusunda kendine has ovası vardır. Arazi genellikle engebelidir. Köyün içinden küçük bir dere geçmektedir. Bu dere anadere ile birleşerek, köyün doğusundaki Karacağür deresine akmaktadır. Köyün batısında l km. uzaklıkta orman vardır.

 

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 741
2000 1052
1997

[superbutton link=”http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87%C4%B1naralt%C4%B1,_Malkara” title=”” image=”” class=”sprbtn_lightgray” target=”_blank” rel=””]Kaynak[/superbutton]