Cebeci Mah. / Sultançiftliği / Gaziosmanpaşa / İstanbul

Cebeci, İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinin Sultançiftliği semtine bağlı Pomakların da yaşadığı bir mahalledir.

Diğer köylerin aksine, bu köy Habibler’in güneyindedir. Cebeci Mahallesi’ne yaklaşık 3 km mesafede bulunur. Doğusunda Kemerburgaz, kuzeyinde Habibler, batısında Cebeci, güneyinde ise Esentepe, ve Alibeyköy Barajı bulunur.

Birçok ormanlık arazi ve taş ocakları vardır. Eskiden Rumların yaşadığı bir köydür. Bu yüzden birçok tarihi eser vardır.Genelde İç Anadolu ve Karadeniz kökenli insanlar yaşadığı gibi,asıl yerli olarak Bulgaristandan göç eden Pomaklar Cebeci köyünün (şimdi mahalle oldu) ilk sakinlerindendir.

Son zamanlarda doğudan büyük şehire göç eden vatandaşlarımızda burada bulunmaktadır. Eskiden yol, elektrik ve su sıkıntısı çok yaşanmıştır. Tüm bunlara rağmen mahalle gelişmeye devam etmektedir. Mahalle ulaşım yönünden rahattır. Avrupa yakasının büyük bir kısmına ulaşımı mahalleden tek bir otobüsle yapılabilmektedir.

Bu köyün sınırları içinde bulunan taş ocakları, tüm Sultançiftliği ve Habibler semt sakinlerinin korkulu rüyası haline gelmiştir. Çünkü, bu taş ocakları nedeniyle, sık sık sarsıntılar meydana gelmektedir…