SEÇİMLER VE POMAKLAR

POSTED ON DECEMBER 16, 2013 

POMAK HALK GERCEKLİGİNİ BİR ÜST AŞAMAYA SICRATMAK

Secimler;
Deklerasyon=Siyasallaşma=Eşitlik=Özgürlük
Yada;
Ben Pomagım=Ben siyasallaşmış bir Pomagım= Ben eşitlikci bir Pomagım =ben özgür(lükcü)bir Pomagım.

Saygıdeger Halkımız Onun kıymetli evlatları;
Secimler Geldi kapıya dayandı Herkes bir şeyleri sececek, secilecek olanlar birşeyler söyleyecek.Sececek olanlar secilecek olanlardan bir şeyler bekleyecek, Başkanlar, meclis üyeleri, muhtarlar azalar secilecek. 4 Cografi bölgede yaşamaya calışan Pomakların Türkiyede yaşayan kısmı “Demokrasi” yi tadacaklar, nimetlerinden faydalanacaklar.

Acaba öylemi?

Sahi biz Pomakların secme secilme hakları varmı? Biraz cesurca bir soru degilmi? Biz Pomakların secme ve secilme hakları varmı sahiden?
Ben kendi kendime soruyorum? Senin kac tane tanıdıgın Pomak milletvekili var? Sen kac tane Pomak Belediye başkanına merhaba başkan dedin? Pomak belediye meclis üyeleri varmı ahbabın? Yada İl Genel Meclisinde Pomak köylerine hizmet götürme aşkıyla yanıp tutuşa kaç Pomak meclis üyesi tanıdıgın var?..
Yada;
Sen bu güne kadar kac defa Pomak oldugu icin bir adaya oy verdin?
Yada;
Bu güne kadar secilmişlik ünvanını taşıdıgın Pati ,komite, meclis, aza gibi gönüllü calışmalarında Pomaklık önünde durdu…

Şimdi bazı arkadaşlar diueceklerki “Nankör gözüne dizine dursun Büyük Millet Meclisinde 25 adet Pomak Milletvekili var ya.!”

“Onlarca Belediye Başkanı yüzlerce Belediye meclis üyesi var türkiye sathı mahallinde biride senin oturdugun ilcede Başkanlık yapıyor nankör daha ne istiyorsun….

Oysaki onlar soy olarak Pomak olabilirler ama Siyasal olarak Pomak degilki? Siyasal Pomak olmamalarının kanıtı ise eşitlikci davranamamaları..
Pomaklıklarını deklare etmedikleri sürece her şey olabilirler ama siyasal Pomak olamıyorlar bir türlü. Pomak dilinin diger diller karşısında eşitligini kabullenemiyorlar bir türlü, Anadilini anasıyla konuşuşuyor gönül rahatlıgıyla, en fazla akraba talükat cevresiyle amma velakin Pomakcayı diger dillerle eşit göremediklerinden başkalarının yanında Pomakca konuşmayı zul sayıp , kamuda, carşıda, pazarda Pomakca konuşmamayı kibarlık sayıyorlar.

Başkaca saliklerle secilmiş yerel yöneticilerin Başkanların , en acık sözlüleri bile ön ekle Pomak soylu olduklarını acıklayabiliyorlar topluma. .. Gercek yaşamda Pomaklıkları biraz gizemli bir sır, Biraz igneleyici bir lakap, Harcı alemin sohbeti nin “Hoş” lugu olabiliyor ancak ve kendi halklarına karşı bir sorumluluk oluşamıyor bir türlü!!!!
Siyasal Pomak olmak zor zanaaat hünerli olanlarımıza ise işte meydan.

SECİMLER VE POMAKLAR

Secimler yaklaşıyor gelin bu güne kadar yapılmamış şeylerin tespitini yapalım.
Bir defa her şeyin varlıgı bizim yada başkalarının yaptıgı birACIKLAMA ile vucut bulmaya başlıyor Yani Gavurcası Deklare etmek durumundasınız var olanı yada var etmek istediginizi.
Bu Acıklama yı yapmadıgınız, deklare edilmedigi müddetce Eşyanın Tabiatına aykırı şeylerin olmasınada neden olabiliyorsunuz. (Pomak Türkü, Pomak Bulgarı,Pomak Yunanı, Pomak Makedonu olabilirsiniz sandelye masası, sacayagı ocagı, kazan banyosu olabildiginiz gibi. )

Evet secimler yaklaşıyor ve birilerini sececegiz ve sececegimiz kişiler bir takım deklarasyonlarda bulunacaklardır. Partilerini acıklıyacaklar, Bayraklarını gösterecekler, Amaclarını belli eden marşları, Türküleri ezberletecekler ve bizler bunlardan etkilenerek onların peşinde gidecek sonundada onlara oy verecegiz ve hatta bazılarımız iddia edeceklerki “Kanımızı akıtsalar rengi o partinin renginde akacak”… Bütün bunlara amenna tabiki her yigidin gönlünde bir “Pomak Parsı” yatar diyelim bunları olumlu anlamda bir yana koyalım.

GELİN BU SECİMLERDE POMAKLIGIMIZI DEKLARE EDELİM

Ve ardına az önce bir yana koydugumuz digerlerini sıralayalım… İlk önce kendi Pomaklıgımız sonra Kendi Partimiz, sonra onun bayragı, sonra onun marşı…. Yani Secimlere POMAK olarak katılmak icin ilk adımı atalım… POMAK OLDUGUMUZU BEYAN EDELİM …. TOPLUMA ACIKCA ONUN DUYACAGI BİLECEGİ ARACLARLA İLK ÖNCE POMAK OLDUGUMUZU DEKLARE EDELİM.

GELİN BU SECİMLERDE SİYASAL POMAK OLALIM

Yapılan her DEKLARASYON yapılan her ACIKLMA beraberinde hızla SİYASALLAŞMAyı getirecektir. (Lütfen bunu siyasal parti taraftarlıgıyla karıştırmıyalım) Yani Her POMAKIM diye deklarasyonda bulunan POMAK SİYASALLAŞMA sında ilk adımlarını atmış oluyor ister istemez…. Varmısınız o zaman Siyasal Pomaklıga…
GELİN BU SECİMLERDE EŞİTLİGİ SAVUNAN POMAK OLALIM DİLDE, KÜLTÜRDE SİYASETTE EŞİTLİGİ SAVUNALIM.
Siyasallaşan bir Pomagın ilk talebi diger tüm muarrızları gibi EŞİTLİK olacaktır tabiki… Hadi gelin o zaman Secimlere Bir Pomak oldugumuzu Deklare ederek katılalım diger saiklerle katılan adaylarla EŞİT oldugumuzu ve Eşitlik kavgasında hep var olacagımızı bize Pomak oldugumuz icin oy verecek insanların oylarına talip oldugumuzu tekrar tekrar deklare edelim.

Secilecegimiz ve var olacagımız tüm Politik alanlarda, Meclislerde, kurullarda, komitelerde, komisyonlarda POMAK DİLİNİN EŞİTLİGİ, POMAK KÜLTÜRÜNÜN EŞİTLİGİ , POMAK HALKININ DİGER HALKLAR YANINDA ONURLU EŞİTLİGİNİ SAVUNALIM,

GELİN BU SECİMLERDE ÖZGÜR OLALIM ÖZGÜRLÜGÜ SAVUNALIM POMAK ÖZGÜRLÜGÜNÜ HAYKIRALIM

Toplamında Siyasal eşitligi mücadele alanlarında icsellestirdigimizde görecegiz ki hem bizler kişi olarak Özgürleşecegiz, Akabinde Pomak kimligimiz Özürleşecek, Halkımız hak ettigi ögürlüklere kavuştukca kendi evlatlarının mücadelesine tekrardan omuz verecektir.

Sanıldıgının aksine özgürlük Toprakta degil dilde gercekleşir Her yaşayan Pomak dilinin özgürlügünü diger dillerle eşitligini savunageldikce her daim özgürlügü yaşar ve yaşayacaktırda.
Özgürce yaşadıgımız her toprak parcasıda cesurca savundugumuz kıskanclıkla sakındıgımız yurdumuzun bir parcasıdır.

SECİMLERİ POMAK HALK GERCEKLİGİNİ BİR ÜST AŞAMAYA SICRATMAK İCİN KAMPANYALARA DÖNÜŞTÜRELİM.

Pomak Halkınınn Türkiyedeki gercekligini anlayabilmek icin ince ince tahlillere pek gerek kalmıyor. İtibar ettigimiz Derneklere , Demokratik Kuruluşlara, STÖ lere internet platformlarına bir
göz atalım. Rumelilik, Balkanlılık, Trakyalılık, karacaovalılık, selaniklilik ana kütlemizin tercih ettigi kavramlar olmuş.
Bu ortak cografyalar etnisitenin yerini almış gibiler. Az bir kısım kütlemiz yalın anlamıyla Pomaklıgı yaşar ve savunurken sömürücü gücler tarafından onun alternetifi olarak Ön ekli Son ekli Pomak alternatifleri gündeme hızla sokulmaktadır.

Vaktı zamanında şehre göc eden ve şehirlileşerek hızla eriyen Pomak kütlesi “Türk”leşmeyi icselleştirmekle kalmayıp toplumsal sadeligini koruyan köylü Pomakların aklını karıştıracak “Türklük” teorileri icad etmeye başlamışlardır.

Pomak Halkının mevcut haline zaman zaman “Yüce ulus ” ekli kelimeler kurarak ” yada Kulluk kültürüne ait “Cok Şükür” göndermeleriyle benzetmeler kurarak Pomak halkı durduk yerde ne “Devletsiz ulus” haline gelir nede kavimlerin ortaklaşması “Millete” dönüşür. Pomak halkı ancak akılcı önderlerinin akıllı politik taktikleriyle mevcut halklar dünyasında kendisine tarihsel bir yer edinebilir.

Pomak Önderlerine 21 yüzyılda Cok önemli roller düşmektedir. Pomak halkını 21 yy da Dünya Halklarının yanında onurlu bir yer acma fırsatı onların ellerindedir. Bu tarihsel fırsat heba edilmemelidir Onların alacakları cagdaş akılcı kararlarla Pomak halkı hakettigi yere muhakkak ulaşacaktır.

KENDİ YEREL YÖNETİCİLERİMİZİ POMAK KİMLİGi İLE SECELİM.

Ömüzdeki yerel secimleri Pomak halk kimliginde bir aşama haline cevirebilirmiyiz, Pomak Adayı afişleriyle, Pomak Başkanı Kavramlı bildirileriyle, Pomak meclis üyesi söylemleriyle secimlere girebilirmiyiz… Tutunki bu koşullarda secimlere girdigimiz hallerde kazanamamak bile Pomak halk gercekligi üzerinde özel bir uyarıcı bir etki yapacagı muhakkaktır. Bu tavrımız belkide halkımızın gelecekteki örgütlülügünün önünü acmasına vesile olacaktır.
DPH / POMAK MECLİSİ

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail