Sipahi (Skarpe),Uzunköprü,Edirne

 köy – Skarpe

1928 yılında kurulmuştur Sipahi
köyü Pomak yerleşim alanıdır, pomakça adı ıspakra-Skarpe dir   Sık sık yağmalananköy   sipahi  (atlı )askerleri köylüyü kurtarmış o günden sonra adı sipahi olarak kalmış. 2 Ayrı pomak diyalekti köyde konuşuldugundan 2 farklı Pomak yurdundan göc edildigi anlaşılıyor.
Köyün kuruluş yılları esas alındıgında Lofca yöresi ve Rodop Pomakları olması kuvvetle muhtemeldir. Avrupa dil ailesi ve slav dillerinde Skarpe= Kıvılcım=parlayan şey=Yakamoz anlamları yüklenmektedir.
Anlatı:
“Ben 1967 den 1981 e kadar Sipahi köyünde yaşadım. Dedem ve anneannem bu köye ilk yerleşenlerden (ikiside hayatta değil). 1. Dünya savaşında ki göç sırasında buraya balkan ülkelerinden gelip atalarımız yerleşmiş. Köy yerleşiminde pomaklar ve macırlar olarak iki mahalleyle kurulup zaman aşamasında büyümüş. Iki mahalle arasında ne kadar benzeri örf ve adetler olsada, hatta konuşulan dil pomakça olmasına rağmen farklılıklar bulunur.
Bu köydeki pomaklar asla akrabaya kız vermez. Tam 7 kuşak dikkate alınarak 7 kuşak içinde kız alınıp verilmez.
Köy, yeşillik ve 3 tepe arasında kuruludur. Nişan tepe köylüler arasında önemlidir. Daha önce bu bölgede rumların yaşadığı ve 1.dünya savaşında bu köyü terkederken hazinelerini gömdükleri yaşlılar arasında söylenir.Özellikle bu tepe gömülerine işaret olarak akılda tutulması için nişan tepesi adını taşımakta olduğu öne sürülür. Hakikate bakarsak bu köyün civarında tesadüfen tarla sürerken bir cok hazinenin bulunduğu bir gercektir. Büyüdüğüm eve 200m uzaklıkta köylünün tarla kazarken bulduğu ve askeriyenin kazdığı bir hazineye sahsen sahit oldum. Bu köye arada yunanistandan haritayla gelen yabancılarada rasladım.
Köyün halkı, örf ve adetlerine dayalı detaylı bilgiyi daha sonra verecegim
Filiz”pomaklar.com

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail