Trakya Pomak Kültür ve Dayanışma Derneği Pomak Belediyelerine ziyaretlerde bulunuyor.

– POSTED ON JANUARY 19, 2014 

2012 senesinden bu yana Trakyada yasal olarak faaliyet yürüten ilk ve tek Pomak derneği olan ”Trakya Pomak Kültür ve Dayanışma Derneği ” en son 9 Kasım 2013 tarihinde gerçeleştirmiş olduğu genel kurul ardından alınan kararlarını sırasıyla pratik yaşama yansıtmaya devam ediyor.

Bu kararlar doğrultusunda dernek yönetimi oluşturduğu bir komite ile geçtiğimiz haftalarda Bulgaristanda Pomak yerleşim alanlarına ziyaretler ve Pomak bölgelerinde faaliyet yürüten örgütlenmelerle bir dizi görüşmeler gerçekleştirmiş ve ileriye yönelik ortak etkinlikler düzenleme kararları alınmıştı. Bu görüşmelerin ardından Dernek yönetimi Bulgaristanda yaptıkları görüşmelerde aldıkları sonuçlar doğrultusunda, faaliyet yürüttükleri Trakya bölgesindeki Pomak yerleşim alanları resmi kurumlarına ziyaretlerde bulunmaya başladılar.

Trakya pomak kültür ve dayanışma derneği geçtiğimiz hafta dernek başkanları  eşliğinde ilk olarak Trakyadaki en yoğun nüfusu barındıran beldelerinden birisi  Büyük Mandıra belediyesini ziyarette bulundular. Bu ziyaretlerde Belediye Başkanı sayın Şükrü Çölgeçen makamında Dernek tarafından oluşturlmuş olan Dernek başkanı Selami Tezcanı,Dernek başkan yardımcısı Uğur Gözegiri,Dernek yönetim kurulu üyesi ve dereğin Büyük Mandıra temsilciği görevini yürüten Gülşah Yürük Kurnazı,Derneğin Çorlu ilçe temsilcisi Gökhan beyi ve sayın Umut Karlıoğlu kabul ettiler.

Yapılan görüşmelerde çeşitli konularda görüşbirliğine varıldığı belirtildi. Aynı zamanda her yıl Mayıs ayında  Büyük Mandıra beldesinde gerçekleştirilen kültürel  etkinlikleri bu sene Trakya Pomak Kültür ve Dayanışma Derneği ile birlikte yapma kararı alındı.

Dernek yönetiminin Trakyada yürüttükleri bu ziyaretlere,Pomak yerleşimi olan Şalgamlı Beldesi de dahil edildi. Bu çerçevede Şalgamlı Beldesi Belediye Başkanı ve Hayrabolu Belediye Başkan aday adayı sayın Salih KIVANÇ bey makamında dernek yönetimince ziyaret edildi.

Yapılan bu görüşmelerin de olumlu sonuçlandığı ve Belediye başkanının Derneğin gerçekleştirmeyi planlardığı projelere mümkün olacak her türlü desteği vereceği konusunda fikir birliğine varıldığı belirtildi.

Pomaknews Agency Trakya

Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Rating: +3 (from 3 votes)

Trakya Pomak Kültür ve Dayanışma Derneği Pomak Belediyelerine ziyaretlerde bulunuyor.10.0 out of 10 based on 3 ratings

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail