Trakya ve Smolyan Pomakları Lüleburgazda Buluştu.

Trakya Pomak Kültür ve Dayanışma Derneği 15 Haziranda Bulgaristan Smolyan şehrinden gelen Pomak misafirlerini ağırladı. Çalışmalarını büyük bir özveri ve gönüllülük esasına göre yürütmeye çalışan dernek üyeleri farklı ülkelerde yaşayan Pomaklar arasında dostluk ve işbirliğinin arttırılmasına yönelik güzel bir faaliyet gerçekleştirdi.

Daha evvel Dernek yönetimince oluşturulmuş bir heyetin Smolyan ve bölgesinde yapmış olduğu ziyaretler meyvesini vermekte ve rodop Pomaklarıda Lüleburgazdaki Pomaklarla kaynaşmak ve iletişimi arttırmak amacıyla ziyarette bulundular.

Bu aynı zamanda bir takım sözde Pomak derneklerinin kaynağı belli olmayan ve şaibeli maddi kaynaklarını kullanarak özel hotellerde Pomak halkını umursamadan yapılan faalyetlere güzel bir cevap ve Pomakların aktivitelerini halka ve halkın yaşadfiği yerlere kadar indirilmesi gerektiği noktasında bir ornculukte sağlamış olmaktadır.

15 Haziran günü Pomakların Lüleburgaz buluşması gazeteci yazar sayın Hüseyin Kenan Gören beyin rehberliğinde Lüleburgazın tarihi ve kültürel alanlarını gezmesi ile başladı. Pazar günü olması dolayısıyla kızılay binası olarak kullanılan ve altında sarnic ta bulunan eski kütüphane ile Lüleburgaz belediyesinin restarasyonunu yeni tamamladığı eskiden çift kubbeli hamam olarak kullanılan yapıda kapalı olmasına rağmen özellikle misafirler için Trakya Pomak Derneği yöneticilerinin girişimleri sonucu özel olarak Smolyandan gelen heyetin ziyaretine açtırıldı.
Etkinliğin ikinci bölümü nerdeyse tamamının Pomak olduğu Büyükmandıra belediyesinde gerçekleşti. Belediyenin önünde başlayan kültürel etkinlikte start geleneksel Pomak enstrümanı olan gayda nın sesiyle başladı. Böylece Pomakların Bulgaristandaki topraklarından kopartılıp sürülmesiyle Gaydanın unutulmasının ardından yaklaşık 130 yılı aşmaktadır. Bu etkinlikle Gayda Doğu Trakya topraklarında yaşayan Pomak halkı arasıda yeniden vücut bulmaya başlamış oldu. Bu gelişme güzel ve heyecen verici bir gelişme olarak bu aktivitenin artı hanesine yazılmış oldu.

Gelen heyeti en çok şaşırtan da Beldede herkesin Pomakçayı biliyor ve konuşuyor olması oldu. Trakya Pomak Kültür ve Dayanışma Derneğine teşekkürler.
Pomaknews Agency<

 

1 Comment

  1. Anton

    Gajde! Še svirame gajde i faf istočna Trakija: Odrin, Lozengrad i Rodosto.

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

No Comments

Start the ball rolling by posting a comment on this article!

Bir yanıt yazın