Trakya’nın son POMAK gaydacıları

Kırklareli’nin Demirköy ilçesindeki Pomaklar . demiş ki:
Keçi derisi ve öküz boynuzundan yapılan müzik aleti gayda, Kırklareli’nin Demirköy ilçesindeki Pomaklar tarafından yaşatılmaya çalışılıyor.
KIRKLARELİ (AA) – Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde yaşayan Pomaklar, Bulgaristan’dan getirdikleri geleneksel müzik aleti gayda kültürünü, gelecek nesillere aktarmak istiyor.
Yaygın olarak Bulgaristan ve İskoçya’da keçi derisi ve öküz boynuzundan yapılan enstrüman gayda, Bulgaristan’dan göç eden Pomaklar tarafından Kırklareli’deki çeşitli eğlenceler ve düğünlerde çalınıyor.
Gaydacı Ferdi Atacan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 yaşında amcasından öğrendiği gaydacılığın yok olmaması için çaba harcadığını söyledi.
Gaydaya daha çok yaşlı kesiminin ilgi gösterdiğini belirten Atacan, gençlerin gaydaya ilgi göstermemesinden yakındı. Gençlere gaydacılığı öğretmek istediğini ifade eden Atacan, şöyle konuştu:
“Pomak gaydasını Amcam küçükken bana hep dinletirdi. Ben de çalmak isterdim ancak başaramazdım. 15 yaşında gayda çalmaya başladım. Gayda değişik bir ses ve kulağa hoş geliyor. Gayda kültürünü yaşatmaya çalışıyoruz.”
Atacan, yaşlılarla zaman zaman bir araya gelerek gayda çaldıklarını dile getirdi.
Türkiye’de gelişen teknoloji ve şarkılar nedeniyle gaydaya olan ilginin azalmış gibi gözüktüğünü ancak Demirköy’de vatandaşların hala gaydayı severek dinlediğini vurgulayan Atacan, “Trakya’da sadece 3 gaydacı kaldı” diye konuştu.
Ahmet Başkal ise arkadaşlarıyla fırsat buldukça gayda dinlediklerini kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı AA

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail