UNUTMAMAK LAZIM !!!

Batı Trakya basınında son günlerde Pomak toplumu hakkında sıkça haberler çıkmaktadır.

Bu haberlerin çeşitli face book sayfalarında paylaşılmasıyla yerel ırkçılar tarafından Pomak toplumu aşağılanmalara maruz kalmaktadır.
1920 yılı Mayıs ayında yapılan çift aşamalı halk oylamasıyla % 90 nı müslüman olan halkın coğunluğu biz Yunanistan Devleti ile yaşayacağız kararı vererek ; Yunan askerinin Batı Trakyayı tek kurşun atmadan ele geçirmesiyle sonuçlanmıştı.

Yunanistan pomak bölgesiHalk mutluluğunu tavernalarda içki içerek, sırtaki oynayarak yıllarca kutlamış 1974 Kıbrıs savaşına gelindiğinde anca ayılabilmişlerdi.
Oysa Pomak halkı öylemiydi yaşadıkları bölgelere giriş ve cıkışların yasaklandığı tüm Dünya ile iletişimin koparıldığı dolayısıyla her şeyden mahrum bırakıldığı bir zaman dilimiydi.

Aradaki fark neydi.

Yunan Devletinin kuşkusus tavernalarda sırtaki oynayan ile dağda yaşayan Pomak halkının farkını görüp çeşitli önlemler almasıyla sonuçlandırmıştı

Bu gün Batı Trakyada Pomaklar ırkçılar tarafından kıskaç altında her türlü hakarete maruz kalmaktadır.

Bir yandan Batı Trakyalı ırkçıların Pomak halkını Gragoryan ermeni kıpcak türkü yapma girişimleri diğer taraftan yunan ırkçılarının son günlerde Pomak yerleşimlerinde boy göstermeleri.

Pomaklar yüzyıllardır topraklarında onurunla şerefinle yaşadılar ve ebediyende böyle yaşayacaklardır.

Bu bilinmelidirki dün ile bu gün artık çok farklıdır.

Bu pişkinlere…

Tüm değerlerini kaybederek Mayıs 1920 de Batı Trakya topraklarını halk oylamasıyla Yunan Devletine peşkeş cekenlerin yıllardır kara bir leke taşıdıkları kendileri unutmuş görünmektedir….

Hatırlatalım dedik..

Teres Rodopi

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail