Yayın Politikamız

Kimliğimiz ve Yayın Politikamız

1. Pomaknews, Pomakların bağımsız kimliğini temel alan; bu bağımsız kimlik eksenindeki varoluş çabasının ve hareketin bir parçası olmayı hedefleyen bir yayındır.

1.Pomaknews, osnova na Pomaškata nezavisima identičnost. Osnovnata cel na publikaciite e bǎde čast ot položenite usilija na Pomacite za dokazvane na sǎštestvuvaneto im kato nezavisima identičnost.

1-Pomaknews, based Pomaks’ independent identity, is a publication which aims to be a part of the the self-identity and commitment to being the axis of the movement.

2. Pomaknews, bağımsız Pomak kimliğinin tanınması, kültürünün yaşatılması doğrultusundaki tüm çalışmaları desteklemeyi ve bu alanlardaki çalışmalara yenilerini katmayı öncelikli görevi saymaktadır.

2.Pomaknews, opoznavane samoličnostta Pomaškata nezavisima identičnost, zapazvane s vsički usilija na živa kulturata i dobavjane na novi dejnosti prioritetna zadača e podkrepata i usilijata položeni v tezi oblasti.

2-Pomaknews, Pomak identity of the recognition of an independent, assumes supporting all the work culture and preserve the direction of the primary task of adding new ones to work in these areas.

3. Pomaknews, farklı ülke topraklarında yaşayan ve yaşadıkları ülkenin dilini kullanan Pomakların, birbirleri ile iletişimlerin sağlanmasına, ortak kültürlerinin ve dillerinin yaşatılmasına önem verir ve bu eksende yayın dilini çeşitlendirmeyi öncelikli hedefleri arasında sayar.

3. Pomaknews, osigurjavane na komunikacii na živeešti v različni strani i izpolzvašti ezika na tezi strani Pomaci. Pomaknews e poela angažiment za vǎzraždaneto na edna obšta kultura i ezik i tova e edinstvenata cel na različnite vidove publikacii.

3-Pomaknews, living in different countries and territories using the language of their country’s, Pomaks’ provision of communications with each other, is committed to the revival of a common culture and language and the language of publication of this axis, counts among the priorities to diversify.

4. Pomaknews, Pomakların geleceğinin, dünyanın en önemli paylaşım ve istikrarsızlık bölgelerinden birisi olan Balkanların halklarının geleceğinden ayrılamayacağı ve bunlarla karşı karşıya getirilemeyeceği düşüncesiyle, Balkan halkları arasında eşitlik temelinde kurulacak ilişkileri ve dayanışmayı önemser; eşitlik temelindeki ilişkinin ilk koşulunu, Pomakların, Pomak olarak tanınması ve kabul edilmesi olarak görür.

4. Pomaknews, otdava značenie na bǎdešteto na Pomacite v Jugoistočna Evropa, kǎdeto ima regioni na nestabilnost i nalične na različni etnosi, koito nemogat da se razdeljat po idei i vzaimootnošenija, a otnošenijata se opredeljat vǎz osnova na ravenstvo i solidarnost meždu narodite v Jugoistočna Evropa. Pomaknews, priznavaneto i priemaneto na Pomacite kato Pomaci.

4-Pomaknews, Pomaks’ future, the world’s most important regions of instability, which is one of sharing and the future of the peoples of the Balkans can not separate the idea and be brought against them, the relationships to be established on the basis of equality and solidarity between the peoples of the Balkan takes care of the equality of the relationship underlying the first condition, Pomaks’ recognition and acceptances.

5.Kimlikleri ve bir toplum olarak hakları bölge devletleri tarafından tanınmayıp, kabul edilmeyen Pomakların bağımsız varoluş çabasının bir parçası ve ifadesi olan yayınımız, bölge devletlerinin yahut dünyanın başka coğrafyalarındaki devletlerin çıkarlarını değil, bu devletler karşısında Pomak halkının ihtiyaçlarını, taleplerini ve çıkarlarını öne çıkartıp savunmayı ilke olarak benimser.

5.Kato obštestvo i ličnosti Pomacite sa izpraveni pred različnite dǎržavi da dokazvat Pomaškata si sǎštnost i sǎštestvuvane. Sǎs sobstveni usilija se opitvat da nakarat različnite strani v sveta da priemat sǎštestvuvaneto im i dokazvat prisǎstvieto si po vsički kraišta na sveta, kato iskat da bǎdat prieti i zaštiteni kato Pomaška obštnost.

5-Identities and rights are not taken care in a society by regional states, which are not considered part of an effort to Pomaks independent existence and expression of the publication, not the interests of regional states, or else in the world geography states, these states face the needs of the people Pomak, forward disconnect and defend the interests of the demands and adopt in principle .

6. Pomaknews, bölge ülkelerindeki demokratik hak ve özgürlükler alanının genişlemesinin, Pomak halkının da çıkarına olacağı düşüncesiyle, bu ülkelerdeki demokratik ve özgürlükçü hareketleri önemser, sayfalarında yer verir. Bu eksende, bölge ülkelerinin anti-demokratik ve özgürlük karşıtı uygulamalarını da aynı derecede önemseyip eleştirmeyi görev bilir.

6.Pomaknews, razširjava demokratičnite prava i svobodi v stranite ot regiona, v interes na Pomaškata obštnost i tehnite idei, griži se za demokratičnite i liberalnite dviženija, kato dava vǎzmožnost vsičko tova da se razgležda na stranicite. Svobodata i anti-demokratičnite viždanija, koito stojat v osnovata na različnite strani ot regiona mogat da bǎdat otrazeni za koeto nosjat otgovornost i kritika.

6-Pomaknews, the expansion of democratic rights and freedoms in regional countries, in the interest of the people Pomak the idea that this country cares about the democratic and liberal movements, gives place to the pages. This axis, anti-freedom and anti-democratic practices in countries of the region equally have the responsibility to criticize heed.