Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos Pomaklardan özür diledi!

Yunanistan Milli Savunma Bakanı Panos Kammenos, Batı Trakya ziyareti kapsamında, devletin geçmişte kendilerine yapmış olduğu hatalardan dolayı Pomaklardan hem özür diledi hem de Pomak kimliğini Yunan kimliğiyle birleştirme gafletine düştü.

Rodop ilinin Yanıköy (Nimfea) kışlasında askerlerin Noel Bayramı’nı kutlayan Kammenos, buradan mesajlar vermeyi de ihmal etmedi.

Tiken’in haberine göre, Batı Trakya’nın Helenizm için çok önemli bir bölge olduğunu vurgulayan Savunma Bakanı, “Helenizm hattı Pontus, Trakya, Ege ve Kıbrıs’tır. Bu hattı korumak için hazır olmalıyız. Tarihi ve geleneklerimizi koruyalım, geçmişte neler olduğunu hatırlayım ve gelecekte barış içerisinde hep birlikte yaşamaya hazır olalım; ama aynı zamanda ulusal egemenliğimiz ve toprak bütünlüğümüz hakkında kaygıları olanların planlarını da bozalım” dedi.


Pomaklardan özür diledi

Diğer yandan Yunan devletinin geçmişte yaptığı yanlışlar için Pomaklardan özür dileyen Kammenos, “Pomaklar Yunan vataşı olup, Yunan kimliğine sahipler ve ulusal bilinçle Yunan Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet ediyorlar” dedi ve “geçmişte yapılan bazı hatalar onları, kucaklamak değil kullanmak isteyenlerin kucağına itmişti” ifadelerini kullandı.

Kammenos, bölgede yapılan faaliyet ve altyapı çalışmalarının uzun yıllar Yunan devletinin yanlışlarına maruz kalmış olan Pomakları kendilerine yakınlaştırdığını söyledi.

https://www.tiken.net/index.php?route=product/product&product_id=1074

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail