ПОМАЦИТЕ В ТУРЦИЯ -1-
– 23 DECEMBER 2011

Помашката общност в Турция може да се раздели по териториален признак на две големи групи европейска и азиатска. Това деление, колкото и да е условно, съдържа своя вътрешна логика. Във всяка една от двете територии доминират определени етнографски групи помаци, въпреки че не липсват и изключения. В Европейска Турция помашките села са по-малко отколкото в Азиатска като абсолютен брой (малко над 80), но са по-компактни. Разпределени са върху една сравнително малка територия, което предполага по-висок относителен дял на помашкото население. Близостта с България означава наличие на повече възможностти за контакти и взаимни влияния. Помаците в Източна Тракия са малко по-добре познати на българските учени, въпреки че и за тях все още липсват каквито и да е научни изследвания.
В Азиатска Турция има повече от 120 чисто помашки или преобладаващо помашки села, както и отделни махали в близките им окръжни и областни центрове. В необятните анадолски простори обаче помаците са пръснати на огромни разстояния помежду си, които ограничават до минимум възможността за възникване и поддържане на чувство за общност. Въпреки това помаклъкът в Мала Азия е изключително интересен със своето културно разнообразие. В настоящата научна разработка ще се концентрирам върху помашката общност в Анадола, върху която съм провел няколко теренни проучвания, като член на изследователски екип и самостоятелно.[1] За помашкото присъствие в Тракия ще разкажа в кратка констативна форма.
Поне засега на български език няма нито едно съчинение, посветено на значителната на численост помашка популация в Турция. В научните трудове върху помаците често се споменава мимоходом за наличието на такова население без ни най-малка подробност. Такива фрагменти рядко съдържат нещо повече от констатация или носят напълно погрешна информация. Най-необяснимото е, че никой от авторите, които декларират, че са специалисти по помашката проблематика, не проявява ни най-малък интерес към огромното мнозинство от тази общност, което населява Турция. Сякаш с напускането на България изчезва и изследователската стойност това население.
Първият, който дава някаква минимална информация за помашки села в Европейска Турция, е Стою Шишков. Той споменава имената на трийсетина села в районите на Узункьопрю, Кешан, Енос, Бабаески и Хайраболу, заселени с ловчански помаци след 1877 г.[2] След него в научната и краеведска литература има само няколко споменавания на отделни села.
Първият българин, който посещава Мала Азия с научноизследователска цел е Васил Кънчов. През 1899 г. той прави кратка разходка из няколко града, в чиито околности се намират селата на т. нар. малоазийски българи. По същото време броят на помаците в тези райони е вече по-голям от този на малоазийските българи, но това никак не впечатлява изследователя. Кънчов се задоволява само да констатира, че след многобройните бежанци от България помашкият елемент е силно застъпен. Опитът му да локализира помашките села в Гьоненската каза е абсолютно неуспешен, въпреки че най-голямото от тях е само на 2 километра от окръжния град.[3]
За наличие на помашки преселници в Мала Азия споменават и други автори, които изследват помаците като Стою Шишков, Ангел Вълчев, Боян Гюзелев, Владимир Арденски и други. В повечето случаи информацията, която дават е съвсем анемична и неточна. В изследванията върху малоазийските българи също има отделни намеци, че на мястото на последните са заселени помаци от Балканите. За подобна трансформация споменава Димитър Шишманов.[4]
Всички тези констатации са направени напълно неангажиращо, сякаш не става дума за ядрото на помашката общност, а за някаква нейна незначителна периферия. Те не дават ни най-малка представа за мащабите на помашкото присъствие в Турция. Изследователите, подобно на политиците, смятат, че това население е безвъзвратно изгубено за българската нация и не заслужава специално внимание.
Проблемът е далеч по-сериозно разработен в турската историография и преди всичко в краеведската литература, отнасяща се за районите, населени с помаци. Нейните постижения са напълно непознати у нас. У турските автори обаче се наблюдава не достатъчно добро познаване на Балканите и по специално на районите, откъдето идват помаците, както и на изворите от български произход, а това поражда известна непълнота на техните изводи. Изключение от това правило е Кемал Гьозлер, които през 90-те години на миналия век прави теренни проучвания в районите, обитавани някога от ловчанските помаци.
[1] Дълъг е списъкът на хората, които са ми предоставили информация за настоящото изследване или са ми помогнали да се сдобия с такава. Ще изброя само тези, които имат най-ценен принос, за да стане това изследване факт: Ашкън Коюнджу, историк, преподавател в университета „18 март” в Чанаккале; Проф. Кемал Гьозлер, юрист, преподавател в университета „Улудаа” в Бурса; Хюсеин Есенер (1929-2010), помак от Коджапънар, местен краевед, един от най-добрите познавачи на помашката проблематика; Мустафа Емин, бивш кмет на село Хасанбей; Мехмед Ерен, настоящ кмет на село Кайнарджа; Ерджан Чокбанкир, директор по културата в община Газиемир и правнук на Ахмед ага Тъмръшлията; Неджат Четин, директор на училище в град Торбалъ, най-добрият познавач на помаците в област Измир; Мехмед Кьосеолу, историк от Самсун;
[5] Гюзелев,Б. „Българомохамеданите в Турция”. Исторически преглед, XLVI, 1990, кн. 10, с.31;
About Post Author






Bir cevap yazın
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.