Rodopların Efsanesi Rufinka.

Rodopların en popüler şarkısı olan “Rufinka hasta yatıyor” un yaratıcı Rufinkanın mezarı Smolyan a bağlı  Poprelkata(Попрелката)  köyünde yeniden düzenlenerek ziyarete açıldı.

Birkaç gün boyunca Arda nehrinin üstlerine , keyifli bir yolculukla bu küçük Rodop köyüne gidip ziyaretlerde bulunuyor.Efsanevi şarkının karakterinin mezarını ziyaret edenler ayrıca Rufinka nın geçmişi hakkında bilgilerede ulaşabiliyorlar.Rufinka bu güne kadar en ünlü ve en güçlü Rodop şarkılarından birisi olarak kabule diliyor.

Rufinka nın mezarını yeniden ziyaretçilere açma girişimi Smolyan Zanaatçılar Odası başkanı Nedko Pashamov(Недко Пашамов) tarafından gerçekleştirildi.Söz konusu projedevamında  sayın Nedko Pashamov, ayrıca mezarın bulunduğu yere ziyaretçilerin oturabileceği banklarında yerleştirilerek,bölgenin renkli bir sokak haline getirilmeye çalışılacağını söyledi.

Efsaneye göre, Poprelkata köyünde  çok güzel ve çalışkan olan Rufi Chakalov (Руфие Чакалова) adında bir kız yaşıyordu. Kız nişanlandığı sırada ağır bir hastalık geçirerek hayatını kaybediyor,bunun üzerine komşu köy olan Nadartsı(Надарци ) köydeki  nişanlısı Rufinka Hasta Yatıyor isimli şarkıyı söyleyerek, aşkını dağlara taşlara duyurmaya başladı.Ve yine söylenceye göre Rufinka nın mezarında Haziran aylarında açan çok nadir bir çiçeğin ekili olduğu belirtilmektedir.Bu bitki sadece Rufinkanın mezarının olduğu bölgede yetişen çok nadir bir çiçek turu olmaktadır.Bu çiçek sevgililer açısından ise, ölümsuz aşk çiçeği olarakta isimlendirilmektedir

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail