Bulgaristan’da “ifade özgürlüğü” tehdit altında!

Bulgaristan’da “ifade özgürlüğü” tehdit altında!

Yazdığı kitap nedeniyle, hakkında dava açılan Avrupa Pomak Enstitüsü başkanı Efrem Mollov bir yıl şartlı hapis cezasına ve 5.000 leva idari para cezasına çarptırıldı. Smolyan Bölge Mahkemesi’nin dünkü duruşmasında, sanığın gıyabında verdiği kararın gerekçesinde, dini ve etnik temelinde nefret suçu işlediği ve bunu basın yoluyla – kitapla yaydığı hususları yer almaktadır. Karar, bir üst mahkemede itiraza açıktır.
Avrupa Birliği üyesi Bulgaristan’da, bu davayla ifade özgürlüğü’nün tehdit altında olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu. Aşırı sağ ve faşist örgütlerin AB gündemini daha fazla meşgul ederken, Bulgaristan’da da gerek dini hususlarda, gerek etnik meselelerde daha fazla ön plana çıkmaktadır.
Bu karar vesilesiyle, Bulgaristan’da ifade özgürlüğünün tehlike altında olduğunu, bu durumun da kınanması gerektiği, başta Pomak Dernek ve kuruluşlar olmak üzere, uluslararası hukuk ve adalet camiasının tepki vermesi gereklidir.

 

Ajansımıza açıklamada bulunan İsveç Pomak Enstitüsü başkanı yaşanan hukuk skandalını kınadıklarını ve” Bulgaristanın Pomaklara karşı olan düşmanlığını yasal boyuta taşınmasını üzüntü ve öfkeyle takip ediyoruz” dedi. Ayrıca “Bulgaristan devleti Pomak örgütlenmelerine,temsilcilerine saldırgan tutumunu sürdürdükçe daha büyük bir dirençle karşılaşacağını bilmelidir” dedi

 

TEMMUZ 4, 2019

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail