Bakışlar Köyü / Havsa / Edirne

Bakışlar, Edirne ilinin Havsa ilçesine bağlı bir köydür.

Edirne iline 38 km, Havsa ilçesine 11 km uzaklıktadır.

BakışlarEdirne iline 38 km, Havsa ilçesine 11 km uzaklıktadır. Köyü, Naipyusuf, Çukurköy, Kulubalık ve Tahal köyleri çevrelemektedir. Bu sınırlar içerisinde 8850 dekar arazisi bulunmaktadır. Bunun 1000 dekarı otlakıye, 7500 dekarı ekilir arazidir. 200 dekarı bağlıktır. 3000 dekar arazisi sulu arazidir. Köy arazileri içerisinde dağ, göl, bataklık ve sazlık yoktur. Akarsuyu, Havsa deresinden başka yoktur. Arazilerin bir bölümü bu dereden, bir bölümü de yer altı suyu ile sulanır.

BakışlarKöyün bir kısmı düz, bir kısmı az meyilli bir satıh üzerine kurulmuştur. Köye girişte Havsa deresi üzerinde bir betonarme köprü bulunmaktadır. Köyde 70 hane olup, evler toplu kümeyi arz etmektedir. Binaların %60’ı düz ve %40′ı az meyilli konumu görüntülenmektedir. Köyde 6 bina iki katlı, 64 bina ise tek kat planı üzerine yapılmış, bunların 6 adedi 4 oda bir salon, 64 adedi ise 2 oda bir salon tipindedir. %4’ü betonarme, %96’sı kerpiç malzemesinden inşa edilmiştir. Binalar, çatılı ve kiremitle örtülüdür.

BakışlarKöy, 1878-79 Rus Savaşı’ndan (93 harbi) sonra, Bulgaristan’dan gelen göçmenlerle kurulmuştur. Bulgaristan’dan, Bulgar komitacıları tarafından göçe zorlananlar, Edirne merkezinde toplanıyor, buradan da Valiliğin emriyle çiftliklere dağıtılıyorlardı. İlkin 15 hanelik bir kafile, Hayriye isimli bir kadına ait olan bu çiftliğe yerleştiriliyor. Bu çiftlik arazisinde icar karşılığında çalışmaya başlıyorlar. Arkası kesilmeyen göçmenlerin buraya yerleştirilmeleri sonucu bir köy durumuna geldi. Hayırsever olan çiftlik sahibine “HAYRİYE BU ÇİFTLİĞİ BAĞIŞLAR” sözleri üzerine, çiftlik, göçmenlere bağışlanmış oldu. Bu nedenle Hayriye adına bağışlar eklenmiş ve köyün adı, Hayriye bağışlar oldu. Daha sonraki yıllarda Hayriye adı terk edilerek, sadece Bağışlar kalıyor. Bu da zamanda Bağışlar yerine BAKIŞLAR telaffuz ediliyor ve böylece resmi adı oluyor.

https://www.trakyanet.com/trakya/edirne/havsa/191-koyler/1601-koyleri.html?showall=&start=4

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007282
2000342
1997332

Arda turan Köyün yetiştirdigi ünlü futbolcu

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail