Bulgaristan Savcılığı Pomaklar hakkında yazdığı kitaptan ötürü Efrem Mollov’a dava açtı

Bulgaristan Savcılığı Pomaklar hakkında yazdığı kitaptan ötürü Efrem Mollov’a dava açtı

 

Savcılık, Pomaklar hakkında yazdığı kitaptan ötürü Efrem Mollov’a dava açtı
Din temelli ayrımcılık ve nefret vaaz etmekle ithâm ediliyor

Smolyan Bölge Savcılığı, Mollov’un “Büyük Bulgaristan geleceği var mı, veya Pomak târihi neden gizleniyor” kitabı için hazırlanan iddianâmesini sundu. İlk duruşmanın 16 Kasım günü görüleceği kararlaştırılan davaya sanık ve şahitlerin katılması bekleniyor. İddianâmeyi hazırlayan savcı Georgi Krpanov iki hafta evvel Plovdiv Savcılığına tâyin edildi.

Eski bir arıcı olan Pomak Avrupa Enstitüsü başkanı Efrem Mollov’un yöneltilen ilk iddianâmede Smolyan’da bulunan Hristo Botev Kütüphânesinde 5 Mayıs 2013 günü yaptığı kitap tanıtımında halkın bir kısmını aleni olarak ayrıştırdığı, diğer Bulgarları tamâmen dışladığı; ikinci iddianâmede ise din temelinde nefret vaaz ettiği iddia edilmektedir.

Oldukça sağlam hazırlanan iddianâmede kitaptan ayrıntılı analizler ve alıntılar yer almakta.  Üç bilirkişiden oluşan heyet davaya eklendi.

Bilirkişiler arasında ”Demokrasi Şafağında” hareketinden Savunma Bakanlığında eski bir danışman olan Milko Vasilev, ardından MO’ya (Bulgaristan Savunma Bakanlığı) bağlı Askeri Bilgi Dâiresi başkan yardımcısı ile MVR’ye (Bulgaristan İçişleri Bakanlığı) bağlı Milli Stratejik Analizler ve Tahminler Dairesinde müdür yardımcılığı yapan bir analist bulunmakta.

Bilirkişi raporunun hazırlanmasına Bulgaristan İlimler Akademisi Târihi Araştırmalar Enstitüsünden Doçent Doktor Marija Levkova ile aynı akademinin Balkanistika Enstitüsü başkanı ve radikal islamcı Ahmed Musa ve 13 İmam davasında tecrübe edinmiş Profesör Agop Garabedjan da katılmış.

Efrem Mollov’a karşı tâkibat 2014 başlarında Devlet Milli Güvenlik Dâiresinden ”Din temelli nefret” sinyali üzerine başlatılmıştı. İlk olarak Smolyan Bölge Savcılığına gelen sinyalde mevcut verilerle ceza kânununun 108. maddesinden ”Faşist ve anti-demokratik ideolojileri vaaz etmek” dava açılması talep edildi. Talep reddinden sonra yetkili bölge mahkemesine sevk edilen dava talebinin 164. maddeden açılıp açılamayacağı veya reddi soruldu. 10 Şubat itibâriyle bölge savcılığı soruşturmayı başlatmıştı.

Sanığın avukatı, Norveç’te âilesiyle yaşayan Smolyan Bölgesi eski savcısı Slavčo Kržev.

Elena Pavlova

Kaynak: http://www.otzvuk.bg/prokuraturata-dava-na-sad-efrem-mollov-zaradi-knigata-mu-za-pomatsite3/?fbclid=IwAR3ojhkRu5KjDBGtXZbZ-1KLgWGga6p0EfzkJsHcGroWQvjdMZF3u1UVv_Y

 

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail