Çataltepe(Künklüsu) / Lapseki / Çanakkale

Çataltepe(Künklüsu), Çanakkale ilinin Lapseki ilçesine bağlı, Pomakların Boşnak halkıyla birlikte yaşadığı bir köydür.

Çataltepe, 1873 yılında Ortaköy, Übrüören köyünden gelen Bulgarlar tarafından kurulmuştur. 1914 yılında Bulgarlar Bulgaristan’a göç etmiştir. Onların yerine Savtışte köyünden gelen Pomaklar ve Kolaşin ve Taşlıca’dan Boşnaklar yerleşmiştir.

Pomaklar ve Boşnaklar yerleşmeden önce köyün eski adı Künklüsu’dur. Köy eski bir rum köyüyken Balkan Savaşı döneminde Anadoluya göç eden Boşnak ve Pomakların yerleşimine açılmıştır. Köy adını, güneyindeki yüksek tepeden alır. Bu tepenin adı Çataltepedir.

Parion ( bugünkü adı ile Kemer) antik kenti zamanlarına kadar dayanır. Anlatılan efsaneye göre, Parion antik kentinin su ihtiyacı Çataltepe’den sağlanmaktadır. Kemerler yardımı ile su Parion’a kadar ulaşmaktadır. Ancak gene aynı efsanede, Parion’luların prensesi Çataltepe’ye vermemesinden dolayı, kemerden akan suların yukarı doğru akarak, Çataltepe’ye geri döndüğü söylenmektedir. Köyün yakın zamanda bölge tarihine geçen bir özelliği de Salko’nun köyü olmasıdır. Salko, Osmanlının son dönemlerinde ve Cumhuriyetin ilk yıllarında yaşamış bir eşkiyadır. Yeni doğan çocuğunun, kendisinden olduğunu idda eden bir kişiyi öldürerek dağlara çıkmıştır. Uzun yıllar dağlarda kalan Salko, bölgedeki eşkiyaların lideri olmuş ve yıllarca dağlarda eşkiyalık yaptıktan sonra güvenlik güçleri tarafından öldürülmüştür.

Yıllara göre köy nüfus verileri ;

2012  ..137
2011  ..135
2010 ..144

Çataltepe köyü,Çanakkale iline 80 km, Lapseki ilçesine 43 km uzaklıktadır. Biga’ya 28 km uzaklıktadır. Dağlık bir arazi yapısına sahiptir. Güneyinde Kazmalı ve Beyçayırı köyleri, doğusunda, Arabakonağı ve Gürgendere köyleri, Kuzeyinde Dişbudak ve Beypınar Köyü, batısında Nusretiye köyü yer almaktadır. Köyün güneyi, ormanlarla kaplıdır.

POSTED ON FEBRUARY 19, 2017

 

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail