Ekşi maya

Ekşi maya hazırlarken tam buğday unu da tercih edebilirsiniz. Tam buğday unu, protein, yağ, mineral ve vitamin bakımından oldukça zengindir ve ayrıca ruşeym de içerir. Tam buğday, siyez gibi unlar mayanın beyaz una göre daha geç aktif olmasını sağlar.

Nohutlu Ekşi Maya Nasıl Yapılır?

Tatlı maya olarak da bilinen bu maya nohut, buğday unu ve su ile yapılıyor ve ekşi maya hazırlanışına göre daha pratiktir. Trakya mutfağında özellikle Pomak yerleşimlerin bulunduğu bölgelerde daha sıklıkla kullanılan bir maya türüdür. Eski nohut kullanmak daha iyi sonuçlar verecektir.

Öncelikle nohutlarımızı havanda, çekiçle ya da taş yardımıyla birkaç parçaya ayırıyoruz. Mayanın taşmaması için nohutların kapladığı yerin yaklaşık üç katı büyüklüğünde bir kavanozun içerisine nohut, un ve üzerini üç dört parmak geçecek şekilde sıcak su ilave edin. Karıştırıp homojen hale getirin ve kavanozun ağzını çok sıkmadan kapatın. 14 ila 16 saat kadar kalorifer peteği yanı, fırın üstü gibi sıcak bir yerde bekletin. Yerinden oynatmamaya özen gösterin! Kavanozu açtığınızda ekşi bir koku ve kabarcıklarla karşılaşırsanız her şey yolunda demektir. Ekmek mayası yapmak için ise nohut mayasını süzün ve bir kase unla cıvık kıvamda bir hamur hazırlayın. Hamurun üzerini nemli bir bezle örtüp sıcak bir ortamda iki katı olana kadar mayalandırın. Bu haliyle mayanız kullanıma hazırdır.

1.Ekşi maya yapımı için en önemli noktalardan biri, kullanılan araç gereçlerin çok iyi sterilize edilmesidir. Aksi takdirde maya içerisine zararlı bakteriler karışabilir.
2.Yerli, atalık ve tam buğday un kullanmak, mayanın tutması ve bakteri kalitesi açısından iyi sonuçlar verecektir.
3.Beyaz un mayayı daha hızlı aktif hale getirir. Tam buğday, siyez gibi unlar mayanın beyaz una göre daha geç aktif olmasını sağlar.
4.Ekşi mayanın hazır olduğunu anlamak için en basit yöntem, su testidir. Oda sıcaklığındaki bir kase suyun içine iki çorba kaşığı ekşi maya bıraktığınızda, maya suyun yüzünde kalıyorsa artık kullanım için hazırdır.
5.Ekşi mayanın üzerinde su birikmişse mayanız beslenememiş ve hastalanmıştır. Üzerindeki suyu temizleyerek, bol un ve az su ile canlandırmayı deneyebilirsiniz.
6.Mayanız hazır olduktan sonra eğer kullanmayacaksanız buzdolabına kaldırıp yavaş fermantasyonla hayatını sürdürün.
7.Eğer mayanızı aç bırakmazsanız, ömür boyu bile kullanabilirsiniz.(Un ve su ilave edilerek beslenir)

yemekte keyif

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail