Gökhüyük Köyü (Timraş) / Çumra / Konya

Gökhüyük Köyü (Timraş) ,Konya ilinin Çumra ilçesine bağlı bir Pomak köydür.

Pomaklar Tımraş’ın yakılıp yıkılmasından önce iki güzergâh üzerinden bölgeyi terk etmişlerdir. Bir kol Yunanistan, diğer kol da Edirne üzerinden hareketle İstanbul’a varır.  İstanbul’a varmadan Trakya’da guruptan kopan bir kısım göçmenler Çanakkale ve Biga köylerine gidip yerleşirler. Diğer gurup içinde İstanbul’da kalanların yanında Justin McCarthy’nin “Ölüm ve Sürgün” kitabından alınan tabloda görüleceği gibi 8512 kişi İbrahim Ethem Beyin himayesinde Konya’ya göçerler.
Konya merkez, Çumra ve Çumra-Karaman yolu üzerinde göç ettikleri “ata topraklarındaki” ismi yaşatmak için Timraş adıyla bir yerleşim kurarak yerleşirler. Daha sonraları ismi Gökhüyük olacaktır.

1921 yılından önce Alibeyhöyüğü Kasabasının yaylası olduğu sanılmaktadır.1975 yılında köyün kuzeyinde bulunan höyükten esinlenerek, köyün adı GÖKHÜYÜK olarak değiştirilmiş olup, günü-müze kadar bu adla gelmiştir.

Konya’ya 55 km Çumra’ya 13 km uzaklıktadır.

Köy ,Konya-Karaman karayolunun 55. kilometresinde karayoluna 1 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bağlı bulunduğu ilçe Çumra’ya13 km, Konya’ya 55 km‘dir. Ulaşım açısından oldukça iyi bir yerdedir.Köyün ilçeye çarşamba günleri servisi bulunmaktadır.

Köyün kuzeyinde Alibeyhüyüğü, İçeriçumra ve Konya, güneyinde Avdul Köyü, Güneysınır ve Karaman, Kuzeydoğusunda Okçu ve Çumra, batısında Balçıkhisar, Doğanlı ve Yenisu Kasabası bulunmaktadır.

Köyün güneydoğusunda Obruk Gölü, kuzeyinde ise Çatalhüyük’le bağlantısı olduğu söylenilen hüyük bulunmaktadır.

Köyün  2000 yılı sayımına göre nüfusu  1600’ dür. Köyde 280 hane bulunmakta olup,köy kısmen göç alıp vermektedir. Nüfusun tamamına yakını tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır.

Gökhöyük Köyü haritası konumu ise 37° 29′ 15.5040” Kuzey ve 32° 43′ 4.1484” Doğu gps koordinatlarıdı

gökhöyük hava durumu

 

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail