Karabürçek Köyü / Uzunköprü / Edirne

Köyde boşnak, gacal, çitak, yörük ve Tisova(şimdiki ismi Mavrochorion) köyünden -drama Pomakları  yaşamaktadır.1920`lerde köye yerlesen ilk boşnaklardan Osman Haliloviç (boşnak ibro) ailesidir.

Köy ve civarında rumlardan kalma mimari yapılar ve yıkıntılar halen bulunmaktadir.

Köy gençlerinin büyük çoğunluğu dışardadır. Uzunköprünün en küçük ve ilçeye en uzak köyü olmasının yanında nüfusa göre okulluluk ve başarı oranı en yüksek köyüdür. Düğünleri meşhurdur. Düğünlerde geleneksel olarak; Düğün çorbası, Etli Kuru Fasulye, Pirinç Pilavı ve İrmik Helvası pişirilir. Pişirilen yemekler düğün boyunca (Cuma gününden pazar gününe kadar) tüm misafirlere ve köy halkına ikram edilir.

Trakyanın en eski yerlesim yerlerinden biridir.  Trakya bölgesinin en iyi kömürünün çıkması sebebiyle tren yolu döşenen ilk köydür. 1800 lü yılların sonunda lokomatif yakıtı arayışına giren fransızlar bu köyün kömürünü uygun bulmuş ve kömürün taşınması içinde 22 km kadar demir yolu yaparak buraya tren lerin gelmesini ve kömürün taşınmasını sağlamışlardır. Ocakta kalmaları içinde fransız mühendislere modern evler yapmışlar ve elektrikle (Nasıl üretildiği bilinmiyor.)Ocağı ve evleri aydınlatmışlardır.

Edirne iline 90 km, Uzunköprü ilçesine 25 km uzaklıktadır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000618
1997539

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle son yıllarda işçiliği zor ve zaman isteyen süpürge bitkisi ekilmektedir. Topraklarının büyük çoğunluğunda kuru tarım yapılmaktadır. Ayrıca Trakya’nın en kaliteli linyit kömürü burada bulunmaktadır.

Posted on November 9, 2014 |

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail