Karahamza, Meriç, Edirne

 

Köy adını sınırları içerisinde bulunan yatırdan almaktadır. Karahamza köyü eski bir Rum köyüdür. Köyde bulunan Rumlar 1923 yılında imzalanan nüfus mübadelesi nedeniyle Yunanistan’a gönderilmiştir. Günümüzde Karahamza köyünde yaşayanlar ise mübadele sonucunda Yunanistan’ın Kavala ilinin Drama ilçesine bağlı Şurdilva köyünden 1924 yılının Mayıs ayında 60 hane olarak Karahamza köyüne yerleştirilmişlerdir. Köyün içinde bulunan ve yaklaşık 2,5 m boyunda olan eski bir mezarın köyün kurucusu Hamza babaya ait olduğu ve köyün isminin buradan geldiğine inanılır.

Köyün tamamı Pomaktır . Pomak dili aktif olarak kullanılmakla birlikte Bu dili yaşlıların çok iyi bilmekte genç nüfusun %3 bilmektedir.

Köyde her yıl mayıs ayının 2. haftası o yılın yağmurlu ve bereketli geçmesi için yağmur duası yapılmaktadır. Köyün en önemli yemeği mısır unundan yapılan Kaçamaktır.

Edirne iline 71 km, Meriç ilçesine 14 km uzaklıktadır.

Köy nüfusu 1970 yıllarda başlayarak özellikle 1985 ten sonra çok yoğun bir şekilde İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlere göç olmuştur. 1985 te 750 olan köy nüfusu şimdilerde 140 kişiye kadar düşmüştür. Genç nüfus göç ettiğinden dolayı köyde yaşayan insanların yaş ortalaması 60 yaşı bulmaktadır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Karahamza,_Meri%C3%A7

https://www.trakyanet.com/trakya/edirne/meric/194-koyler/1619-koyleri.html?start=8

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail