Kurtbey köyü, Uzunköprü, Edirne

 Kurtbey Pelinç
1901h Kurtbeyli
Kısmen Pomak yerleşimidir Bilhassa Fevzi Çakmak mahallesi Pomak yerleşimidir, 93 Harbi ile Lofça’nın Lukovit ve Rumjancevo köylerinden göçmüşlerdir.

Uzunköprü/Kurtbey Beldesine farklı tarihlerde, farklı yerlerden gelinmiş. 93 Harbi zamanında gelen de var, Balkan savaşı zamanında da, 1940 tan sonra da.KurtbeyKurtbey, Edirne’nin Uzunköprü İlçesinin şirin bir kasabasıdır. Halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bölgede başlıca yetiştirilen ürünler buğday, ayçiçeği, çeltik, kavun, karpuz ve şekerpancarıdır.

2013 yılı nüfusu 1.506 kişidir.

Kurtbey 93 harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı Rus harbinde Bulgaristan’da yaşayan Pomak Bölgelerinden   Pelinç-Plasinç-Lofça-Pilinçköy bölgesinden gelen ve daha sonra Topuz, Sıvacı, Koç, Hancağız, Gülbağçe, Sezer, İpsalalı, Cabalar, Güder, Kaba, Kuzucu, Çakır, Güven, Bağmen, Tükenmez, Gündüz , Keser, Kuruş, Aydın, Benzer, Taşkın , Topaç, Büyük topaç, Çakan, Çarıkçı, Giritli, Batan soyadlarını alan sülalelerin   tamamı Plevne’den göç etmişlerdir. Bir kısın Aile Kırcaali bölgesi Krumovgrat köyleri olan

Guliyka Гулийка köy – Krumovgrad – Kırcali BG

A1910 📖: Sipahiler
Podrumçe Подрумче köy – Krumovgrad – Kırcali BG

Pelin Пелин köy – Krumovgrad – Kırcali BG

Eski adı: Karabeyli

Perunika Перуника köy – Krumovgrad – Kırcali BG

A1910 📖: Demirköy/Timurköy

Kalaycievo Калайджиево köy – Krumovgrad – Kırcali BG

Eski adı: Kalaycılar [ Tr “çingeneler” ]

Siniger Синигер köy – Krumovgrad – Kırcali BG

Eski adı: Mahmutlar

Çernooki Чернооки “karagöz” köy – Krumovgrad – Kırcali BG

Eski adı: Karagöz [ Tr ]

Tintyava Тинтява köy – Krumovgrad – Kırcali BG

A1910 📖: Tirfilli Ana yurtlarından göc etmişlerdir.

Köydeki Gacal sülaleler ise   Sarıbaş, Konukçu, Dereli, Balcı, Özer, Çorbacı, Toprak, Yenilmez, Boz, Kaynar, Köse, Tavşan, Engin soyadlarını almışlardır.  Romanya’dan göç ederek (Bugünki balkan sıradagları üzerindeki bu bölge, Lofca selvi ile yanyanadır, balkan daglarının  devamı silistre ve karadenizdir. köyün son mahallesi olan muhacır mahallesini oluşturan, Altan, Çalım, Semerci, Çabukel gibi başlıca aileler ile Silistre bölgesinden gelen bir grup ailedir.  Köylüler   eğitime verdikleri aşırı önem nedeniyle Türkiye’nin her yerinde genellikle Resmi görevlerde ya da özel sektör kuruluşlarının kilit mevkilerinde yer almaktadıorlar. (Kaynak: Uzunköprü Nüfus ve Vatandaşlık işleri 49 cilt nüfus Kütüğü)

KurtbeyKöyün kültürel yapısında  Dallık önemli bir yer tutar.Mayıs ayının ikinci Pazar günü,   köyün korusunda eğlence ve şenlikler düzenlenmektedir.

Okuma yazma oranı oldukça yüksektir. Çevre köylerden taşımalı eğitim sayesinde öğrenciler beldede bulunan Kurtbey İlköğretim Okulunda eğitim görmektedirler.

Yeni Büyükşehir kanunundaki maddeler uyarınca nüfusu 2000’in altındaki tüm beldeler gibi Kurtbey Belediyesi de kaldırılarak köye dönüştürülmüştür.

https://www.trakyanet.com/trakya/Edirne//190-koyler/1503-koyleri.html?showall=&start=37

hava durumu

Havadan görünüm

facebook sayfası

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail