Pırnar Köyü / Keşan / Edirne

Pırnar, Edirne ilinin Keşan ilçesine bağlı bir Pomak  köyüdür.

Köyün eski adı Varnitsa ’dır. Kurtuluş Savaşı sonrasında Yunanistan’la imzalanan karşılıklı mübadele anlaşmaları köyün kaderini değiştirir. Köyde yaşayan Yunanlılar, Yunanistan’la mübadele edilir. Yunanistan’ın Drama kasabasının iki ayrı köyü olan Babalçin( Bobolets, Bublich(Боболец, Бублич yeni ismi ile Pyrgoi (Πύργοι) )ve Konçin pomakları mübadele sırasında birleşirler ve Varnitsa‘ya taşınırlar.

Pomak halkından oluşan bu ahali, köyün isminiPırnar olarak değiştirir. Çünkü dört tarafı orman olan köyün etrafı pırnalıklar ile çevirilidir. Köye taşındıklarında pırnallar; küçük, kırmızı, nara benzeyen tomurcuklarını yeni vermiştir. Bu manzaranın güzelliği ve Yunanisatan’dan sığırları ve sürüleri ile gelen yorgun köy büyüklerine Pırnalların hayvanlar için sağlayacağı barınma kolaylığı, köyün Pırnar Köy olarak adlandırılmasına sebebiyet vermiştir.

Köy Pomak gelenek ve göreneklerini halen uygulamaktadır. Köy tamamen Pomak halkından oluşmaktadır ve Pomakçayı günlük yaşamlarında halen kullanmaktadırlar.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007750
2000426
1997500

Edirne iline 129 km, Keşan ilçesine 19 km uzaklıktadır.

Köy halkının yarısı daha büyük olduğu için Keşan a taşınmıştır. Ancak köy ile bağlantıları tamamen devam etmektedir. Üniversite meznunu gençler köye geri dönmemekte Özel sektörde veya devletin çeşitli birilerinde memur olarak çalışmaktadır. Üniversite okuyamayanlar arasında son yıllarda Çorlu’ya göç oranı oldukça fazladır.

Doğal olarak köy çevre köylere entegre olmuştur. Bahçeköy e gelin olarak gidip orda kendi ailesini kuran en az 20 Pomak kadınımız vardır. Çamlıca, Gökçetepe, Sazlidere ye evlenme yoluyla yerleşip ailesini kuran 23 Pomak kadınımız vardır.

Etraf köylerden de köydeki gençlerle evlenip yerleşenler vardır,  ancak bu oran köyden giden kızlara kıyasla daha azdır.

Kaynak: Fatih Serbest
Pirnar Koyu, Keşan, Edirne- Doğ:1981

 

 

– June 30, 2013

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail