POMAK, “İNSAN” mı?

Degerli Pomak Soydaslarim ve Pomak Dostlarimiz,

Bıraktık binlerce yıllık geçmişimizi, üniter-milli temellere dayandırılan Timpras Pomak Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşundan 138 yıl sonra Pomak Milleti tarif edilmeye çalışılıyor, “Pomak mi, Türk mü, Bulgar mi, Yunanli mi, Makedon mu veya Balkan-Slav halkı mı?” tartışmalarıyla, birilerine düğün-bayram yaptırılıyor. Siz onu, bunu bırakın da, “Pomak, “insan” mı dır?”, önce bunun cevabını verin!

Bu ne biçim soru değil mi? İyi ama Pomak Milleti’ne yeni ad koymaya çalışanların başında gelen AB’nin uyesi olan ulkeler ve AB’in parasiyla yaptirimlar Pomakistan’da uygulaniyor. “AB’ de Azinliklar Durumu ve Eğilimi ” başlıklı raporunda, Bulgaristan’in Avrupa’ya girerken, 270-300 bine yakın Soydasımızın ölümünden (1877-1881) sorumlu Bulgaristan ilgili ifadeleri okuduktan sonra başka bir şey düşünmek mümkün mü?

O rapordan hatirladigim kadariyla deniliyor ki;

Bulgaristan’in 1878 ve daha sonrasi Avrupa’daki eylemleri düşük öneme sahip… Bunlar AB’de tam olarak soykirim veya derin devlet tarafindan yapilan saldırı sayılmıyor… Yunanistan’in, Pomaklarin yoğun yaşadığı AB ülkelerinden biri olarak gösteri, yürüyüş, kültürel festival ve diğer kampanyalarla propaganda yaparak, taraftar toplamaya çalışıyor. Yunanistan gorunuste, Pomak nüfusunun siyasi ve kültürel özerkliği için mücadele ediyor, bu durum Avrupa ülkelerine “şiddete başvurmayan eylemler ve propaganda çalışması” olarak yansıyor… Gösteriler sırasında Pomaklari, Turkiye’ye karsi kullanmak isterken, yapilan eylemler temel olarak Türk hedeflerine karşı yapılıyor… rapordan hatirladigim seylerdir. Tam olarak var, ama e-mail hesaplarim kapandigi icin giremiyorum ve su anda hatirladiklarimi aktariyorum.

Vazgeçtik Pomakistan’da ki canice katliamlarını, Avrupa’da yapılan eylemlerini bile hedef kitlelerine göre ayıran, “Pomak hedeflerine karşı yapılan saldırıları, şiddete başvurmayan eylem ve propaganda çalışması” sayan bir zihniyete, “Sizce Pomaklar insan mı?” diye sormayıp da ne yapacağız? Pomaklar, acaba bir Avrupalı’nın burnunu kanatsa böyle düşünürler miydi?
Shumkarenleri (Bulgar cetesini), Guney Pomakistan’da (Bati Trakya’da) saldırılarında yaslilarimiz yaşayarak, gördüler. 1877’de baslayan katliamlar 1957’ye kadar devam etti. Ne zaman ki kendi canları yandı, (Guney Pomakistan’in sakinleri Bulgaristan’a istirak istemedi, yapilan referendum sonucunda) Shumkaren cetesi anında bertaraf ettiler…. San ki hepsi bir gece icinde yok oldu. Oteki taraftan Yunanistan yerini Andartlari (Yunan cetesini) Guney Pomakistan’a koyarak! Pomak Milletini yerlerden etmek istediler.
Bu olaylar bir asir once degil, yarim asir once Pomak Halki yasamistir. NATO var mi var, Ortak Pazarin temeli atilmis mi, atilmis…

Bati ulkeler Yunanistanin yaninda yer alirken Bulgarlar’in yaninda yer alan Beyaz ayi’dir. Shumkaren takimi kendiliginden dagilirken veya daha durust olmak istiyorsak, akibeti mechul oldugunu soyleyenler var. Bazilarina gore, Bulgaristan bunlari Pomaklari ve Turkleri korkutmak icin daha sonraki yillarda kullanmistir. Tam bilgiye sahip olmadigim icin, soylenenlere ve gocler yasandigina gore inanmak icab eder. Andart cetesi ise Turkiye ile Yunan arasinda savas durumda Guney Pomakistan’da (Bati Trakya’da) Pomaklarin ve Turklerin canlatlari olacakti. Netekin, 1974’te Kibris baris hareketinde butun koylerimiz ambluka altinda idi. Asker’de bulunan Yunan vatandaslarimiz da sadece Pomak, Turk olduklari icin hapisti…. Ve bu canlat cetesi 2000 yilina kadar devam etti. Hatta, sosyalist Andreo Papandreo hepsine maas verdi.

Yunanistan’in ic savasinda Pomakistan’da koyler yakilirken, insanlarimiz kaybolurken, goce zorlanirken, Halkimiz dayak yerken, bugunku AB devletleri nerde idi ve T.C.’i garantor devleti degil miydi? Lozan hezimet anlasmasindan dogan garantor devlet hakkini niye kullanmadilar?

Daha bir nesil gecmeden ve bu olaylar unutulmadan Yunan derin devleti bize soykirim uygulayan Andartlara genel af, hatta maas baglamasi kimse birsey demedi ve ileri gelenlerimiz goz kaptilar. O zaman Gumulcine Konsoloslugu yok muydu? Kuzey Pomakistan’da Pomak bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden “SINA REKA” örgütüyle ilgili (Huseyin imam Efendi’nin soyledigine dayanarak, Ilica’nin eski imami bazilarina gore 114 yasinda oldu ve bazilarina gore 121 rahmetlendi, gercek olan birsey varsa Osmanli’yi, Turkiye’yi, Bulgaristani ve Yunanistan’I yasamis biriydi.) gelişmeler yaşandı mi, yasanmadi mi? Yazan cizen var mi? Hayir!…. Pomak askeri kanat lideri Haciyev Mircev kodlu-lakapli Yunanlar tarafindan Guney Pomakistan’da yakalanip ve Bulgarlar’a teslim edildi mi, edilmedi mi? Bulgaristan’da komunizm vardi ve kacanlara Bati’da iltica hakki taniniyordu. Bu vatandas yakalanip Bulgaristan’a iade eden Yunan hukumet curum isledi mi, islemedi. Bu vatandastan hic bir haber alinmadi. Yunanistan ile Bulgaristan analastilar mi, anlasmadilar mi? Yunanistan’in Sahin’de bulunan T.E.A. komutani, “Bu aileye iltica hakki veremeyiz ve iade edecegiz, cunku mümkün olmadığını” Tahsin Sunnetciye söyledi mi, soylemedi mi?… Bulgar zulmunden kacanlar, ama Musluman Pomak olduklari icin, bir yıl içinde yediğimiz dördüncü büyük darbeydi. Ondan sonar ne gelen oldu, ne de giden oldu. Peki, Pomakların Avrupa’daki siyasi temsilcisi olan Pomak Timpras Cumhurriyeti’nin o zaman ki liderlerden hangi ülkede torunlari yasiyor? Akibetini bilmek hakkimiz mi? Eger oyle birsey varsa, neden Pomakistan’a hala donmuyorlar? Niye cikip Pomak Halkina oldugu gibi sahip olmuyorlar? AB ulkeleri dunyanin her tarafina transferler yapiyor, ama Pomakistan’a 138 yildir tranferi unutmus!… .

Yunanistan anonim sirketi hukumeti Atina’dan ikinci dunya savasinda kacmisti, ama Pomakistan’da Alman ordusu takilip kaldi ve gecemedi. Onyedi Pomak savasci koca Alman ordusuna gecit vermedi. Sehitlerimizin kani daha korumadan bizi katlemek icin bir taraftan Shumkaren, digger taraftan Andartlar ve oteki taraftan Yunan fasist-sovenist devletinin tuzaklarina mahkum edildik mi, edilmedik mi? Dolaphan katliyami, Mustafcovu katliami, Elmali koyunun yakmasina yer alan kisiler, daha sonra Yunan Devletinden maas verilecegini ve madalya takilacagini kim bekleyebilir di? Bunlar ikinci dunya savasindan sonra 1960’lı yıllara kadar öldürdüğü insan sayısıni yazan bir tarihci var mi? Yazdiklari tek sey Sahin koyun girisinde (Na Shrestu) Sahinden dusenleri…. Lafta gelince hepsi Pomaklara sahip cikiyor… Andart kurbanlarının sayısı ne kadar ve kac bin kisi’dir? Shumkarlarin Bulgar derin devletiyle iliskisi oldugunu biliyoruz ve kac bin Pomak Muslumani Kuzey Pomakistan’da 1990’a kadar katlemistir? Hic bir tarihci, yazdigi birsey yok ve olamayacak!..

Muslumanlar Fedarasyon Baskani iken bir arastirma yapilsin muracaat yaptigim halde 17 sene hala bu cevabi bekliyoruz… Haydi Yunanlari ve Bulgarlari bos verin! Yalniz, koca Turkiye Cumhurriyeti’nin tarih yazarlari ve medyasi nerde? Gercekler, her zaman uzucu seyler oldugunu, ama hakikati bilmek lazimdir. Istilaci devletlerimiz ne kadar saklanirsa saklasinlar Pomakistan’da yapilan soykiriminin, curumlerin ve gasp ettikleri miraslarimizin hesab gunu yaklaşıyor… . Oteki taraftan, ne hacetse hic biri ozur dahi tenezzul etmek istemiyor… Hayret soydaslarim ve dostlarim.

Iki ulke AB’ye girerken dahi, Pomaklarin yasam haklari ve Pomak meselesi es gectigini, Yunanistan’in ve Bulgaristan’ın iç meselesi AB sayıyor. Pomakistan’i bir tarafa birakalim, Pomaklari asimilasyon etmek icin AB’i para verdigini biliyormuydunuz?… Cesitli kiliflar altinda istila devletlerimiz artik Pomaklari Balkan yarimasinda paylasamiyorlar…. Her Allah’in gunu yeni entrikalar, metodlar karsisinda kaldigimizi biliyormuydunuz?

Onlarin parasina, entrikalarina ve metodlarina karsilik bizim imanimiz ve inancimiz vardir. Bunlar yeterli mi? Balkanlilar olarak, beraber yeriz-iceriz ama inancimiza elkoymaya gittin mi oteki gun silaha sariliriz ve kan govdeyi goturur. Tarihte orneklerimiz var ve yakin zamanimizda Kosovo, Saray_Bosna ve Sirbistan-Kroat savaslari……

Oteki taraftan, oyle bir seye girmek isteyen bir toplum degiliz, ama haklarimiz cignenmeye devam edilirse?… Pomak Halki olarak, her ne kadar Pomak nüfusunun siyasi ve kültürel özerkliği için mücadele ettiğimizi öne sürmesek de şiddete başvurmayan eylemler ve propaganda çalışması yapiyor desek de ufukta ozgurluk mesalesi oldugunu, hurriyetimiz icin ve Pomakistan Vatanimiz icin caglistigimizi diyebiliyorlar.

Acaba biz Pomaklari, “insan saymadıklarını ve millet saymadiklarini” daha nasıl ifade edebilirler ki?

Mesela, ABD’si, AB’si, Rusyas’i, Avrupa Konseyi artık Pomakistan’daki “karıncaları” bile sayıyor, etnik gruplar listesine “Pomag’i” da dâhil ediyor. Neden? Simdilik yarin ki “yatirim” diyelim.

İyi de, AB üyesi Fransa’da, insanların etnik kökenleriyle sınıflandırılmasının yasak olduğunu biliyor musunuz? Ya da AB’nin Başkenti Belçika’da kamu kurumları ve okullardan sonra çoğunlukla Türk ve Arap asıllıların çalıştığı özel şirketlerde de molalarda dahi “ana dil yasağı” getirildiğini ve sendikaların buna duyarsız kaldığını biliyormuydunuz? Iste, Guney Pomakistan’da (B. Trakya’da) Pomaklarin ana diliyle problemleri hic bir zaman olmadi, cunku hic bir zaman anadil egitimi ogretilmedik ve Turkce’de egitim gorduk, ama Yunanistan’in son donemde Turkce’ye “yasak” getirmesi tesaduf degil ve bir dayantisi vardir.

Dilimizle uğraşıyorlar, dinimizle uğraşıyorlar, yetmiyor canımıza kastediyorlar. Hâsılı “Pomak” kimliğini lime lime ediyorlar. Biz de, “Pomak ne, Pomakistan halkı ne?” tartışmaları ile değirmenlerine su taşıyoruz. Pomak Halki asli belli olmayan bit Millet degil, bu nedenle ne cingene, ne de pictir… Yazıktır, günahtır!

Pomak Milleti kimdir, ben Siz’e 27 Aralık 2013’de Yunanistan’da Yasayan Muslumanlar Fedarasyonun Baskani olarak, Pomaklarin yasadigi Elefsina ilcesinde, secim arefesinde bir toplantida yaptığım son konuşmamdan birkac paragrafi mi aynisini aktarayım…..

“Degerli Pomak Soydaslarim, uyelerimiz ve Din Kardeslerim,
Bu insanlık dünyasında, ama vahsi, gaddar, sumurucu, soykirimlarla dolu olan bir ahir zamani oldugunu unutmayiniz. Bugun burda 300 kisi variz, gonul isterdi 470 kisi olsun. Ne yazik ki, Pomak halki bir parca ekmek icin hala sumuruluyor… Cunku, Elefsina’da Pomak kardeslerimiz 2008’de o kadar di, yani 470 civarindaydik. Yalniz unutmayin! Burda bugun bulunmayan Pomak Kardeslerimiz 170 kisi eksik degil soydaslarim. En az on milyonu aşkın nüfustan oluşan büyük bir Pomak Milleti vardır ve burdan bunlara sesleniyoruz. Ve bu milletin kapla­dığı toprakların alanı oranında, tarih alanında da bir derinliği vardır… En belirgin, en somut ve en kesin tarihi kanıtlara dayanarak diyebi­liriz ki, Pomaklar Thrak Halkidir ve 4.000 yil mazisi vardir. Balkan yarimadasinin yerlesik halki oldugumuzu unutmayin! Gocebe toplumu degiliz. Tarihimiz M.O.’ye dayanir ve Thrak Halki olarak, yüzyıllar önce Balkanların göbeğinde muazzam devletler kurmuş ve in­sanlığın her türlü yeteneklerine ortam yaratmıştır. Elçilerini diger Grek sehir devletlerine gönderen, Dogu Roma ve Bi­zans’ın elçilerini kabul eden bu Thrak Devleti, atalarımız olan Pomak Milleti’nin kurduğu bir devlettir… Dünya tarihinde bir Thrak, bir Timpras Pomakistan Cumhurriyeti Devleti kuran ve bunların hepsini olaylarla deneyen Pomak Milleti, bu defa dirilecek olan ve doğrudan doğruya kendi ad ve sıfatını taşıyacak bir Pomakistan Devleti kurarak, yaradılışındaki kabiliyet ve kudretle, tüm felaketlerin karşısında yerini alacaktır.
………………………………………………………………………………………………..
Balkan Yarimasinda, binlerce yıldan beri bağımsızlık kavramının asil simgesi olan Pomak Milleti, bir tekme ile uçuruma yuvarlandigini da biliyoruz ve inkar etmiyoruz.
Pomak Halki olarak, anadilinizin yazisi yoktur diyenler vardir. Sizler onlara deyiniz ki, benim anadilim belki yazisi yok, ama Viyana kapisindan Cin seddine kadar Pomak dilimle nereye gitsem anlasabilirim. Ya sizlerin dilinizin gucu bu kadar mi? Bunun icin, diger dilleri nesillerimiz ogrenirken anadilimizi cocuklara egitmeniz unutmayin!
…………………………………………………………………………………………………
Bugun Pomak din kardeslerimizin toplantisi oldugunu ve Pazargunu Pomaklarin gucunu, secimi kazanarak ispat edecegiz. Cunku, Yunanistan Muslumanlar Fedarasyonu yerli Muslumanlarin temsil edildikleri tek resmi kurulus oldugunu hatirlamak faydasi vardir. Sesiniz olmasini istiyorsaniz oylarinizi Pomak Soydasiniza veriniz!”

1993’den beri 19 degisik kurum-kuruluslarda secime secilmek icin aday olarak istirak ettim ve 15 secimi kazandim. Yunanistan’da yasayan yerli (Pomak, Turk, ROMA’ri yanima alinca) Muslumanlarin oyu ne zaman aldimsa secildim.

Bu konusmam 27 Aralik 2013’te oldu…..

6 Subat 2014’te 2001’den bir vaka icin, hakkimda giyabi tutuklama karari Yunan fasist-sovenist devleti cikariyor. Ne imis efendim? Bir kisi 2001 yilinda ihbarda bulunmus ve kasadarin kesmedigi 12 Evroluk bir fatura icin, Fedarasyonun temsilcisi ben oldugum icin, mahkemeye cagirilmadan ve mahkeme oldu mu olmadi mi? o baska mesele, sahsima giyabi tutuklama ve alti ay hapis cezasi karari cikardilar. Itiraz ettik de ne oldu?…. ama bir ay yattim, hemde en pis yerlerde…

Bu bittikten sonra Pomaklarla yayinlamis oldugum kose yazilari o kadar dokunmus oldu ki, durup dururken ellerinde hic bir delil yokken, bir yil sonra tekrar giyabimda tutuklama karari cikardilar ve ilk mahkemede 58 yil muebbet cesasi verdiler. Suclama ne idi? Teror grupa, Y.C.K.’nun 187 maddeden “dolayli sekilde” istirak etmek. Hic bir delil yokken ve sahislari tanimadigim halde, ama terrorist ilan edildim gitti…. “Dolayli” istiraktan tam istirak cezasi verdiler ve gavur Hristiyan olanlar curume yer aldigi halde…. Fasist-sovenist Mahkeme baskani ile savci helen kafirlere “Beraat” karari cikardilar… Evet yanlis okumadiniz!…. Yunan hukukun ana….. am….. koyayim. Cok afedersiniz, ama benim adim imam Mehmet ve Pomak Fatma bir sefer dogmustur! Sari cizmeli Mehmedaaa isi….. ve buyurun cenaze namazina….. iste bu fasist-sovenist ve gavur Yunan sistemi ve adaleti, cift standartli ve hesaplarina nasil geliyorsa… . Pomaklari ne kadar sevdigini, sadece “helenlestirmek” icin oldugu zaman… hem de Avrupa parasiyla…. Gercekleri yazdigin zaman, soyledigin zaman, cami istedigin zaman, insani haklari aradigin zaman ve mahkemelere basvurdugun zaman, onlarin yaptigi cift standart sistemini Avrupalilara sikayet ettigin zaman, gasp ettikleri vakiflarimizi sikayet ettigin vakit, Trakya haricinde yasayan Musluman cocuklara din egitimi istedigi zaman,….vs. hesaplarina gelmez soydaslarim. Istilaci devlet, Mehmet imam icin, en iyi metod “olmayan” ozgurlugumu kismakti.

Degerli Pomak Soydaslarim ve Pomak Dostlarimiz,

Bugun Pomak Halki olarak “tekme” değil, artık “tekmeler” atılıyor, ama “Bağımsızlığın asil simgesi Pomak Milleti’ni uçuruma yuvarlamaya yine güçleri yetmeyecek…

İşte son örneği Yunanistan’da iyi kotu bir Pomak Dernegi, Pomak Arastirma Merkezi ve bir gazetemiz var, Avrupa’da Pomak Enstutusi ve Pomak Dernekleri, Bulgaristan’da Pomak Dernekleri ve Pomak Partisi, Makedonya’da Pomak Kultur Dernekleri, Kosovo’da Pomak Dernekleri, yakinda Arnavutlukta da kurulacak ve dune kadar Turkiye’de Pomak yoktur diyenler, artik T.C.’nin Reisi Cumhuru Pomak Milletini tanidiktan sonra, Turkiye’nin Batisinda sadece degil, ic Anadolu bolgesinde de Pomak dernekleri kuruldu!
Gunun son sozum: “Korkunun ecele faydasi yoktur!!!”

Atina, 22 Nisan 2016
Mehmet Imam
Mitoki1997@yahoo.gr

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail