Pomakça Sözlük ( Pomakça Veri Tabanı) Kitabı Yayınlandı.

Bugün yarın derken en sonunda Pomak dili üzerinde yapılmış ve yapılacak olan çalışmalara da kaynaklık edecek güzel bir çalışma gerçekleşmiş oldu.

Karşınızda ilk Pomakça sözlük tarzında bir çalışma. Pomakça  veri tabanı oluşturulma gayretlerindeki en büyük adım.

Bu onurlu ve diline sahip çıkan ses Türkiyede ilk Pomak örgütlenmesinin başladığı Eskişehir Osmaniye beldesinden tabiki geldi. İlk Pomak örgütlenmesini gerçekleştirip şimdi tüm Türkiyeye yayılmış olan Pomak derneklerine öncülük etmiş bu diyardan ve bu diyarın güzel Pomaklarından yine Pomakçaya öncülük edecek bir çalışmayla karşımıza çıkmış olmaları büyük bir sevinç kaynağıdır.

Kendi deyimleriyle “…Kollektif bir çalışma olmasına  rağmen Pomak derneklerimizin yayını olarak basılmasında çekimser kalındığı için ileriye atılan bir Pomak dilimiz için sözlük çıkarmayı başardık.Öğreneceğimiz çok şey var. ..”

Eserin kaynağı ve hazırlayanı Kemal Emre Demirci  hakkında..

Eserin kaynağı; ataları 1877-78 Osmanlı Rus savaşı sonrası Lozan mübadelisine kadar, Rumeli Filibe ve Pazarcık bölgesi köylerinden göç eden Pomakların Eskişehir’e yerleştikleri bir köyde dünyaya geldi. O dönemde, Osmanlıya izafeten köyün adı Osmaniye olarak konulmuştur. İlk orta tahsilini köyünde, liseyi Eskişehir’de tamamladı. Üniversiteyi, merkezi aynı ilde olan işletme okulunda tamamladı. Eserde kodlanmaya çalışılan kelime ve cümleler, ikinci kuşak göçmenler ve sonrasındakilerden işitilen sözlerinden derlenmiştir. Akademik mesleki hayatındaki sonrası, amatörce başladığı bu eser 10 yıldan fazla sürede bir şekil aldı.

Bu eserin yazımında, Rumeli göçmeni insanlarının hatırası olarak gelecek kuşaklara armağan olması temennisi ve faydalı olması düşüncesi, temel motivasyonu oluşturmuştur. Bu eserin kelime kodlamaları ve cümle yazımları hiçbir kaynak olmaksızın yani çiğden ortaya çıkarılmış olması yönüyle, özgün olma özelliği bulunmaktadır. Eserin, bu alanda birikimi ya da akademik çalışma arzusu olanlara ve özellikle de gençlerimize referans olması en büyük temennidir…

Çalışmaların devamının gelmesi dileğimle.

Her Pomağın evinde olması gereken bir çalışma. Şimdi dilimize ve bu güzel çalışmamıza sahip çıkma zamanı.

Kitabın satın alınma adresi : https://www.florakitap.com/product-page/pomak%C3%A7a-veri-taban%C4%B1?fbclid=IwAR1u33rqPPYvZ2U6Tp9sIeNBzXSIN1Nufl7ng5oA8pJbXXDLc6KN4l_auTA

https://www.florakitap.com/product-page/pomak%C3%A7a-veri-taban%C4%B1

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail