Pomakların var olduğunu önce Pomaklara anlatmalıyız..

Uzun yıllar boyunca Pomak olduğunu bilmeden yaşamayı anlatmak ne kadar mümkün? Ne olduğunu tam olarak bilemeden yaşamanın verdiği ağırlığın, zihinde ve bedende yarattığı travmayı nasıl tarif edebilirim? Başkalarının dilinden Pomak olduğunu öğrenince düşülen şaşkınlığa benzer şaşkınlık yaşamış mıdır dostlarım?
Başkalarının bildiği Pomak olduğum gerçeğini ben neden bilemedim uzun yıllar. Kendi öz babasının,” biz Pomak değiliz Kuman Kıpçak Türküyüz” deyip konuyu kestirip atmasının manasını uzunca yıllar çözememenin yarattığı karmaşayı nasıl kelimelere dökerim?.
Özellikle Pomak olmayanlara ve özellikle asimilasyon denilen şeytani uygulamaya maruz kalmamış olanlara nasıl anlatabilirim?
Pomak olmayanlara, Pomak olamamayı ve sonrasında Pomak olupta ne olduğunu anlatmanın zorlukları ile yağlı güreşe tutuşmak mı gerekirdi?
Pomak olduğunun bilincine vardıktan sonra, asimile olmuş Pomaklara, Pomak olduklarını anlatmak ise en çetin yağlı güreş müsabakaları gibi. Er meydanına inip. Pomak olmadıklarına inandırılmış Pomaklar ile tek tek. bazen hepsi ile aynı anda güreş tutmalısınız. En zoru ise hiç mola verme şansınız yok. Bir güreşin ardından, hemen yağlanıp diğerine başlamak zorundasınız. Bu arada güreşmekten fırsat bulup Pomak olmayanlara da Pomaklar vardır diye haykıracaksınız. O haykırmalarınızdan bıkacaklar ve sizden vebali gibi kaçacaklar. Bir de bununla yüzleşmek zorundasınız onca güreş yorgunluğa rağmen.
Bütün anlatma mücadelesini koskocaman bir Pomak halkının ölüm sessizliğinin içinde gerçekleştireceksiniz.
Sessizliğin içinde sadece sizin sesiniz duyulacak kulaklarınızda. Kendi sesinden başka ses duymayan bir hücre mahkumu gibi. Yapayanlız ve kimliğinin bilinmeyenleri ile boğulmuş bir ruh ve beden içinde.
Elimiz mahkum tabiri caizse, Pomak olduğumuzu ve Pomakların kim olduğunu durmadan anlatmak zorundayız.
Hatta durakta otabus bekleyenlere bile anlatmalıyız. Hastahane de sıra beklerken. sizinle karşılıklı, yan yana oturanlara dahi anlatmak zorundayız. O kadar bilinmiyor ki Pomaklar, çok ama çok olmamıza rağmen. Avrupanın göbeğinde yaşıyoruz ama Pomaklar hakkında ciddi bir fikir sahibi olan bir Avrupalıya hemen hemen hiç rastlamadım. Pomaklar hakkında en bilenin bilgi düzeyi, “sanırım bir şeyler duymuştum” seviyesinden daha fazla değil. Ne acı dolu bir hal Pomaklar için.
Varsınız, ama aynı zaman da yoksunuz.
Aynı zamanda başkaları tarafından başka bir şey olarak tarif edilmişsiniz. Kökensel olarak ait olmadığınız başka bir şey.
Pomakların var olduğunu önce Pomaklara anlatmalıyız.
Her ne kadar zor ve hileler ile dolu bir yağlı güreş olacak olsa da yılmadan anlatmalıyız. Anlatmak yetmiyor. En önelişi ise yazılı bir anlatımımız da olmalı.Tarihimizi ve tüm değerlerimizi yazılı hale getirmeliyiz. Ayrıca, Pomaklığımıza ait her şeyi görsel kayıt altına da almalıyız.
Pomaklar olarak bu konuda epeyce yol kat ettik. Pomak Enstitüsünü kurduk. Pomaknews agency üzerinden kültürel ve tarihsel değerlerimizi kayıt altına almaya başladık. Sosyal medya da kurduğumuz gruplar ile Pomaklara ulaşıp, onların sahip olduğu bilgileri kayıt altına almaya başladık. Pomak alfabesini var ettik. Pomak Hora Derneğimizi kurduk. Pomakça konuşulmasının yaygınlaşması için çabalıyoruz.
Bir Pomak dünyası oluşmaya başladı ama yetmiyor.
Daha çok ama daha çok değerimizi acilen kayıt altına almak zorundayız. Yaşlılarımız bu dünyadan göç etmeden önce, bildiklerini ses ya da görüntülü kayıt cihazlarına anlattırmalıyız. Artık her telefon, hem ses kaydı, hem de görüntü kaydı yapıyor. Teknik sorun da yok artık. Üşenmeyin ve kaydedin her değerimizi. Pesnalarımızı, Pomakça tekerlemelerimizi, çocuk oyunlarımızı,yemeklerimizi,el işlerimizi, halk oyunlarımızı. Çok hızlı yok oluyor ve asimile oluyor değerlerimiz.
Elimizi çabuk tutmalıyız.
Yaptığımız kayıtları Pomakların kendi kurumları olan Pomaknews, Pomak Enstitüsü, Pomak Hora Derneği ve diğer sosyal guruplarımızda paylaşmalıyız. Bu paylaşımlarımız arşivlenecek ve kayıt altına alınıp derlenecek.
Bütün dünyanın Pomaklar hakkında daha çok bilgi sahibi olmasını, bu paylaşımlarımız ile gerçekleştireceğiz. Sesimiz de var, aklımız da var.Yetişmiş insanlarımız da var. Pomak olmanın ve değerlerinin ne kadar güzel olduğunun bilincinde olan mücadele arkadaşlarımız da var. Bütün malzemeler hazır. Sadece kaçamak yapmaya kaldı iş. Haydi gelin hep beraber dünyanın en güzel Pomak kaçamağını yapalım.
A.Murat Yılmam

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail