Rodoplar’da bir Müslüman halk: Draginovo köyü Pomakları

Yazıda konusu geçen ”Bulgarca konuşuyorlar” tanımlamasına katılmamakla birlikte haberin 

orjinalliğini bozmamak adına içeriğine dokunu

lmamıştır…Pomaknews Agency.

Pazarcık iline bağlı Draginovo köyü tamamen Müslümanların yaşadığı bir köy. 1966’a kadar adı Korova olan köy, ülkenin en büyük beş köyünden biri. Slav kökenli Pomaklar Bulgarca konuşuyorlar ve hem dinlerine hem de geleneklerine sıkı sıkıya bağlılar

Köy halkı Pomak olarak da biliniyor. Pomaklar Bulgaristan’ın yanı sıra Makedonya ve Türkiye’de de yaşam sürüyor. Köyde modern yapıların yanında kadınların renkli geleneksel kıyafetleri ve eşek taligaları yani arabaları göze çarpıyor. Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Aliş Hacı’nın da köyü olan Draginovo’da eğitim seviyesi de dikkat çekiyor.

Birinci Balkan Savaşı döneminde İstanbul Silivri’ye bağlı Akören’e göç edenler zorunlu göçün 100. yılında köye bir anıt çeşme yaptırdı. Çeşmenin üzerinde ise “Kardeşlik sınır tanımaz” yazıyor. Köyün ana meydanında bulunan Eski Cami’de ise haftada bir gün kadınlar bir araya geliyor.

Asırlardan beri kendi kültürünü ve gelenekleriyle birlikte, dinini de yaşatan bir köy Draginovo.

MİSAFİRPERVER BİR HALK

Draginovo köyünde Pomak kadınların kıyafetleri de oldukça renkli. Rodoplardaki Müslüman evleri adeta bir etnografya müzesi. Herşey el emeği göz nuru eserler. Pomak kültürünün önemli bir öğesi de dokuma torbalar.

SEVDA DÜKKANCI – KUZEY HABER AJANSI

http://www.dunyabulteni.net/haberler/288075/rodoplarda-bir-musluman-halk-pomaklar-video

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail