Sazlımalkoç köyü,Uzunköprü,Edirne

1877 Lofça cevresinde Pomak soykırımından kurtulanların kurdugu Sazlı Malkoç
köyü bir Pomak yerleşimidir.

Sazlımalkoç Köyüne Pomaklar 1877 yılında Rus-Osmanlı harbinde Ruslar tarafından Pomak yurtları işgal edilince oradaki Pomaklar buralara göç etmişlerdir. Köy önceleri malçok isimli bir çiftlikmiş. Göç eden Pomaklar bu çiftliğe yerleşmişler. Bu çiftliğin sahibi malkoç beyi imiş.Bulgaristan’dan köye 33 pomak hane yerleşmiş.Köyün tarlaları 33 hane üzerine dağılmış.

EVLENME ŞEKİLLER

Kız ve erkek tanışıp evlenmeye karar verdikten sonra erkek annesi kız evine kızı kızı isteme amacıyla gönderilir.Kız ve erkek aileleri ön anlaşmayı yapar.Kızın ailesi kızın isteğini sorar.Kız şart koyar çeşitli istekleri olur. Sıra nişana gelir. Erkek tarafının ileri gelenleri kız evine gider.Kız tarafının da ileri gelenlerde toplanır.Bunlar arasındaki bütün sorunlar konuşularak kızın tüm istekleri erkek tarafına iletilir.Erkek tarafı gücünün yettiği kadar kız tarafının tüm isteklerini yerine getirmeye çalışır. Bunlar aralarında anlaşır.Böylece evliliğe ilk adım atılmış olur.Düğün tarihi belirlenir ve kız ve erkek arasında nişan yapılır.

Düğün zamanı geldiğinde köyde önceleri düğünler Salı ve Çarşamba günleri yapılır.İlk önce kızı Pazar akşamı erkek tarafı kız evinden kızı almaya gider.Aynı akşam erkek evinde kızın saçı boyanır.Kız düğüne erkek evinde hazırlanır.Pazartesi günü gelin düğüne tam olarak hazırlanmıştır.Pazartesi akşamı düğün başlar. Salı günü düğün misafirlere aittir.O gün misafirler ağırlanır.Çarşamba günü düğün köylüye aittir.Köylü hediyelerini davul zurna eşliğinde düğün evine getirir.Hediyeleri getirenleri düğün sahibi karşılar hediyeleri alır. Köylüyü besler.Çarşamba akşamı yani düğünün son gecesi geline kına yakılır.Perşembe günü kız ve erkek oruç tutar.Perşembe günü öğleden sonra damat evi tüm köylüyü besler.Akşam oruç bozulduktan sonra damat yatsı namazı kılmak için camiye gider,namazı cemaatle beraber camide kılar. Damadın yakınları damatla beraber damat evine gelirler.Damatla gelin bir araya toplanır.

Cuma sabahı kızardı yapılır.Gelinle damat kız evine gider.Gelin yine aynı şekilde düğün olacakmış gibi hazırlanır.Gelinle damat ve damat tarafı kız evine gider.Kız babası o sabah tüm köyü evine yemeğe davet eder ve tüm köy beslenir.Ogün kız evinde eğlence düzenlenir. Tekrar kız evinde eğlence yapılmasının,kıza tekrar gelinlik giydirilmesinin sebebi kızın anne ve babasının kızın erkek evinde yapılan düğüne gitmemesidir.Kızın anne ve babasının erkek evinde yapılan düğüne gitmesi ayıp sayılır.Hoş görülmez.Kızın anne babası kızlarını gelinlikle görmeleri için kız ardı yapılır.
O akşam gelin ve damat kız evinde yatarlar.Cumartesi sabahı damat evine giderler ve böylece düğün biter.
Düğün bitene kadar kızın arkadaşları gelini korumak için yanında durular geline arkadaşlık ederler.Bu kızlara kuma denir.
Düğünün son gününde geline kına koymadan önce bir tas içine buğday konur,buğdaylar üzerine mum dikilir.Gelin tüm köyün kadınlarının elini öper.Eli öpülen kadınlar buğday dolu tasa düğüne yardımcı olmak için para bırakırlar.

Sazlımakoç köyünde  bir dügün töreni
Dugunun son gecesi ve dugunun bitis saatlerinde herkez dugun alanini bosaltir.
Sonrasinda ortaya bir kilim seriliyor kilimin bittigi yerede bir sandalye konuluyor.
Sandalyeye damadin annesi oturtulur.Gelin alkislarla tekrar dugun alanina getirilir(gerdekten önceki son törendir)
Gelini kilimin diger basina annesi getirir (bu arada etrafta özellikle gelinin kiz arkadaslari o gune uygun turkuler söylemeye baslar).
Gelinin ayakkabilari cikartilir ve gelin dizleri uzerinde 2-3 metre uzaklikta sandalyede oturan damadin annesine ve kendisininde yeni annesi olacak kisiye dogru gider.
Gelin damadin annesinin elini öper,annede gelini anlindan öperek aileye kabul etmis olur ve damadi yanina cagirarak gelini ona verir.
Sonrada damat gelini kucagina alarak eve göturur.
Bu seronomideki amac (bana verilen cevaplara göre) gelinin dizleri uzerinde kocasinin annesine gitmesi ona itaat edecegini kabul etmesi anlamini tasiyormus.Damadin annesinin gelini anlindan öperek ogluna teslim etmesi ise gelini artik aileye kabul ettigini simgeliyormus.pomaklar.com

çevrimdışı günlek

İsimli yorumcunun Pomak Eu Formunda yazdı yazı

Sazlımalkoç Köyü- Edirne ili -Uzunköprü ilçesi
« tarih: 31 Ağustos 2008, 18:48 »
 :)

93 Harbi’nde (Osmanlı-Rus savaşı) Bulgaristan’dan 33 hane göçerek Türkiye ye gelmiş ve malkoç beyi ne ait aynı isimli çiftliğe yerleşmiştir. Köyün ismi daha sonra Sazlımalkoç olarak değiştirilmiştir. 

Sazlımalkoç köyü Trakya da bulunan Pomak köylerinden biri olup, Pomakça dili verilen göçlerden dolayı olanlar arasında pek bilinmemekle birlikte, belirli bir yaş sınırının içerdiği halk tarafından halen konuşulmaktadır.
Köyümüzün 3 tarafı ova, bir tarafı bayır. Ergene nehrinin geçişi ergene ovasına sahiptir.
Köyümüzün erişim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Mısır, pancar, çeltik ve buğday gibi ürünler yetiştirilir. Köylüler özellikle çeltik tarımı yapar.
Köyün insanlarına yardımlaşma içinde eşyaların araç ve gereçlerini kullanırlar ve eksiklerini tamamlarlar. İşler ücreti karşılığında değil yardımlaşma halinde yapılır.

KÜLTÜR

EVLENME ŞEKİLLER
Düğün zamanı geldiğinde köyümüzde öncekileri düğünler Salı ve Çarşamba günü yapılır.
İlk kızı Pazar akşamı erkek tarafı kız evinden kızı almaya gider. Aynı akşam erkek evinde kullanabileceği saçı boyar. Kız düğüne erkek evinde. Pazartesi günü gelin düğüne tam olarak hazırlanmıştır. Pazartesi akşamı düğün başlar. Salı düğün günü misafirlere aittir.
O gün misafirler ağırlanır. Çarşamba günü düğün köylüye aittir. Köylü hediyelerini davul zurna eşliğinde düğün evine getirir. Hediyeleri getirenleri düğün sahibi karşılar hediyeleri alır. Köylüyü besler. Çarşamba akşamı yani düğünün son gecesi geline kına yakılır. Perşembe günü kız ve erkek oruç tutar. Perşembe günü gittikten sonra damat evi tüm köylüyü besler. Akşam oruç bozulduktan sonra damat yatsı namazı olabilmek için camiye gider, namazı cemaatle birlikte camide tutar. Damadın yakınları damatla beraber damat evine gelirler. Damatla gelin bir araya getirecek.
Cuma sabahı kızardı yapılır. Gelinle damat kız evi gider. Gelin yine aynı şekilde düğün olacakmış gibi. Gelinle damat ve damat tarafı kız evi gider. Kızın babası o sabah tüm köyü evine davet eder ve tüm köyü besler. Ogün kız evi eğlence toplantıları. Tekrar kız evinde eğlence yapılmasının, kıza tekrar gelinlik giydirilmesinin şekli annenin ve babanın istediği erkek evinde yapılan düğüne gitmemesidir. Kızın annesi ve babasının erkek evinde yapılan düğüne gitmesi ayıp sayılır. Hoş görülmez. Kızın anne babası kızlarını gelinlikle görmeleri için kız ardıl yapılır.

O akşam gelin ve damat kız evinde yatarlar. Cumartesi sabahı damat evine giderler ve böylece düğün biter.
Düğün bitene kadar arkadaşları gelini korumak için yanında durular geline flört etmezler. Bu kızlara kuma denir.
düğünün son gününde geline kına koymadan önce bir tas içine buğday konur, buğdaylar üzerine mum dikilir. Gelin tüm köyün kadınlarının elini öper. Eli öpülen kadınlar buğday dolu tasa düğüne yardımcı olmak için para bırakırlar.
En son 1981 yılında yapılan düğünlerden sonra ortadan kalkan başka bir düğün geleneği ise gelinlerin yüzlerinin PULLAÇ adı verilen kadınlar tarafından süslenmesidir.

KIRK UÇURMA

Eskiden köyümüzde yeni doğum yapmış kadınları bizim deyimimizle lağusa kadınları doğumdan sonra üç gün dışarı çıkmazlar ve bebeklerinin yanından ayırmazlar. Lağusa kadınların doğum yaptığı yataktan kalkmazlar. Üç gün sonunda doğumu yaptıran ebe kadın gelir, anne ve bebeği yatağından kaldırır ve bebeği yıkar. Kırk gün boyunca lağusa kadın yataktan çıkmazsa kadın geceleri dışarı çıkarsa cinler ve perilerin geleceğinden şüphelenilir. Gecenin çıkması olursa demirin yanına alarak çıkar. Demir parçasının kadınları koruyacağına inanılır. İçeride geçen otuz dokuz gün sonunda kırk başı yapmak için kırk bir taş toplanıp bu taşlarla anne ve bebek yıkanır. Kırkıncı gün anne ve bebek kendi evinden daha yüksekteki bir eve gider bebek büyük olsun diye.
     Eğer köyde iki kadın komşu beraber doğum yaptıysa bunların kırkının karışması gerekir. Bunun için doğum yapan kadınlardan biri kaynatanası diğer ülkedeki evinden çağırır iki doğum yapmış kadın aynı anda kendi evlerinden beraber çıkarlarla karşılaştıklarında ellerindeki susaklarla birbirine su dökerler. Yanlarında bulunan çengelli iğneleri gözlemler. Bebeklerin kırklarının karışması bebeklerin hastalanmalarına sebep olan kişilere inanılır. Bebeklerin hastalanmalarını önlemek için kırklarının karışmaması gerekir. Bu yüzden kırk uçurulur.

SÜNNET

Köyümüzde öncekileri sünnet çağına çıkmış tüm çocuklar köyünlerinden zengin kişi kızını ya da oğlunu evlendirdiği sırasında yaptığı sünnetlermiş. Çocukların sünnet edilmeden önce köyde arabasında gezdirilirlermiş. Gezme sonunda çocuklar mezarlığa götürülüp dua yapılırmış. Sonra çocuklar sünnet edilirlermiş. Anne çocukların babaları sünnet sırasında çocukları tutan kişiye hediye verirmiş.

ASKER GÖNDERME

Köyümüzde asker çağına gelmiş gençleri askere gidecekleri zaman ve gidecekleri yer belli gördükten sonra asker aileleri evlerinde asker yemeklerini düzenler. Her akşam bir asker ailesinin genç evlerini alır. Yemekte eğlenceler. Askere gidecekleri günden üç dört gün önce asker aileleri toplanıp askere gidecek gençlere asker düzenlerler ve tüm köy halkının düğüne davet edilir.
      Düğün başlarken askere gidecek gençlerin gidecekleri yerlerin isimleri söylenerek yola çıkarken düğün sırasında davet boyunca gençlere Türk bayrağı öptürülür. Askerlere birer birer bu adet tekrarlanır. Düğün sırasında belirli birlikler tarafından alınan bir hediye birliğine yardım amaçlı köylü tarafından açık artırmaya öncülük eder. Saat kurulur.Saat çalana kadar köylü kutuya para atar. Saat kimde çalarsa hediyeyi o alır.Düğünden sonraki sabah asker geçirme töreni yapılır. Askerler trene çıkar tüm köy halkı da orada bulunur. Askerlere dua yapılan birlikler orada bulunan insanların ellerini öperler. Trenin kalkmasıyla birlikleri alkışlarken trene binerler ve kısaca içinde para konulan mendil trenin camında köylüye atılır. Böylece asker geçirme töreni tamamlanır ve askerler uğurlanır.

:)

çevrimdışı günlek

pomakinka gorda sam jena… SorguluYorum

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail