Sazlımalkoç köyü,Uzunköprü,Edirne

1877 Lofça cevresinde Pomak soykırımından kurtulanların kurdugu Sazlı Malkoç
köyü bir Pomak yerleşimidir.
Sazlımalkoç Köyüne Pomaklar 1877 yılında Rus-Osmanlı harbinde Ruslar tarafından Pomak yurtları işgal edilince oradaki Pomaklar buralara göç etmişlerdir. Köy önceleri malçok isimli bir çiftlikmiş. Göç eden Pomaklar bu çiftliğe yerleşmişler. Bu çiftliğin sahibi malkoç beyi imiş.Bulgaristan’dan köye 33 pomak hane yerleşmiş.Köyün tarlaları 33 hane üzerine dağılmış.

EVLENME ŞEKİLLER

Kız ve erkek tanışıp evlenmeye karar verdikten sonra erkek annesi kız evine kızı kızı isteme amacıyla gönderilir.Kız ve erkek aileleri ön anlaşmayı yapar.Kızın ailesi kızın isteğini sorar.Kız şart koyar çeşitli istekleri olur. Sıra nişana gelir. Erkek tarafının ileri gelenleri kız evine gider.Kız tarafının da ileri gelenlerde toplanır.Bunlar arasındaki bütün sorunlar konuşularak kızın tüm istekleri erkek tarafına iletilir.Erkek tarafı gücünün yettiği kadar kız tarafının tüm isteklerini yerine getirmeye çalışır. Bunlar aralarında anlaşır.Böylece evliliğe ilk adım atılmış olur.Düğün tarihi belirlenir ve kız ve erkek arasında nişan yapılır.

Düğün zamanı geldiğinde köyde önceleri düğünler Salı ve Çarşamba günleri yapılır.İlk önce kızı Pazar akşamı erkek tarafı kız evinden kızı almaya gider.Aynı akşam erkek evinde kızın saçı boyanır.Kız düğüne erkek evinde hazırlanır.Pazartesi günü gelin düğüne tam olarak hazırlanmıştır.Pazartesi akşamı düğün başlar. Salı günü düğün misafirlere aittir.O gün misafirler ağırlanır.Çarşamba günü düğün köylüye aittir.Köylü hediyelerini davul zurna eşliğinde düğün evine getirir.Hediyeleri getirenleri düğün sahibi karşılar hediyeleri alır. Köylüyü besler.Çarşamba akşamı yani düğünün son gecesi geline kına yakılır.Perşembe günü kız ve erkek oruç tutar.Perşembe günü öğleden sonra damat evi tüm köylüyü besler.Akşam oruç bozulduktan sonra damat yatsı namazı kılmak için camiye gider,namazı cemaatle beraber camide kılar. Damadın yakınları damatla beraber damat evine gelirler.Damatla gelin bir araya toplanır.

Cuma sabahı kızardı yapılır.Gelinle damat kız evine gider.Gelin yine aynı şekilde düğün olacakmış gibi hazırlanır.Gelinle damat ve damat tarafı kız evine gider.Kız babası o sabah tüm köyü evine yemeğe davet eder ve tüm köy beslenir.Ogün kız evinde eğlence düzenlenir. Tekrar kız evinde eğlence yapılmasının,kıza tekrar gelinlik giydirilmesinin sebebi kızın anne ve babasının kızın erkek evinde yapılan düğüne gitmemesidir.Kızın anne ve babasının erkek evinde yapılan düğüne gitmesi ayıp sayılır.Hoş görülmez.Kızın anne babası kızlarını gelinlikle görmeleri için kız ardı yapılır.
O akşam gelin ve damat kız evinde yatarlar.Cumartesi sabahı damat evine giderler ve böylece düğün biter.
Düğün bitene kadar kızın arkadaşları gelini korumak için yanında durular geline arkadaşlık ederler.Bu kızlara kuma denir.
Düğünün son gününde geline kına koymadan önce bir tas içine buğday konur,buğdaylar üzerine mum dikilir.Gelin tüm köyün kadınlarının elini öper.Eli öpülen kadınlar buğday dolu tasa düğüne yardımcı olmak için para bırakırlar.

Sazlımakoç köyünde  bir dügün töreni
Dugunun son gecesi ve dugunun bitis saatlerinde herkez dugun alanini bosaltir.
Sonrasinda ortaya bir kilim seriliyor kilimin bittigi yerede bir sandalye konuluyor.
Sandalyeye damadin annesi oturtulur.Gelin alkislarla tekrar dugun alanina getirilir(gerdekten önceki son törendir)
Gelini kilimin diger basina annesi getirir (bu arada etrafta özellikle gelinin kiz arkadaslari o gune uygun turkuler söylemeye baslar).
Gelinin ayakkabilari cikartilir ve gelin dizleri uzerinde 2-3 metre uzaklikta sandalyede oturan damadin annesine ve kendisininde yeni annesi olacak kisiye dogru gider.
Gelin damadin annesinin elini öper,annede gelini anlindan öperek aileye kabul etmis olur ve damadi yanina cagirarak gelini ona verir.
Sonrada damat gelini kucagina alarak eve göturur.
Bu seronomideki amac (bana verilen cevaplara göre) gelinin dizleri uzerinde kocasinin annesine gitmesi ona itaat edecegini kabul etmesi anlamini tasiyormus.Damadin annesinin gelini anlindan öperek ogluna teslim etmesi ise gelini artik aileye kabul ettigini simgeliyormus.pomaklar.com

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail