Uluslararası Cesur Kadınlar ödülüne Pomak Derneği başkanı Emine Bouroutzi aday gösterildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Uluslararası Cesur Kadınlar ödülü için bu yıl aday gösterilen İskeçeli Pomaklar Kültür Derneği başkanı Emine Bouroutzi oldu.

Dünya Kadınlar Günü münâsebetiyle çevrimiçi bir etkinlikte, ABD’nin Yunanistandaki diplomatik misyonunun önerisi üzerine ABD Büyükelçisi Jeffrey Payat, Emine Bouroutzi’ye övgülerde bulundu.

Payat, ekonomik entegrasyona da katkıda bulunduğunu vurgulayarak, Pomaklar ve bölgedeki daha geniş Müslüman azınlık içinden gelen Emine Bouroutzi, Yunanistandaki Pomak topluluğu için uzun yıllardır insan haklarının sâdık bir savunucusu olmuş ve özellikle kadınlar için – eğitim ve öğretim programlarına erişimi artırmayı amaçlamaktadır ifâdelerini kullanmıştır.

Her engeli aşmayı başaran Emine Bouroutzi, Sayın Payat’ın da altını çizdiği gibi, binlerce Pomak’ın hayatına dokunmayı başarmış ve toplumundaki kadınların köklü inanç ve kalıpların üstesinden gelmesine izin vermiştir.

Ayrıca Pomak toplumunda kadınların istihdâmını ve refâhını teşvik etmek için girişimlerde bulunmuş; depresyon ve diğer sağlık sorunlarından muzdarip kadınlara yardım etmek için köylere psikolog ve doktor ekipleri götürmüştür.

“Emine’yi katkısını, kişisel fedakarlığını, vizyonunu ve cesâretini takdir etmek için bu yılki ödüle aday göstermekten gurur duyuyoruz.” deyip, vatandaşlarına ilham vermek için yaptıkları için teşekkür etti.

İskeçe Pomakları Kültür Derneği başkanı ise ödül için adaylığını derneğin büyük bir onur ve gerekçesi olarak nitelendirerek, eyleminin ana amacının Pomak kültürünün ve geleneğinin korunması, kurtarılması ve tanıtımı olduğunu vurguladı. .

Bouroutzi, “Bu anı tüm Pomaklarla ve tüm Trakya Müslümanlarıyla paylaşmak istiyorum” dedi.

 

Kaynak: veteranos.gr

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail