Unutmadık,Unutturmayacağız.не забравени,Забравете не

Yıl 1989 aylardan Agustos,100 yıldan fazla süredir Bulgaristanda yaşayan anavatan topraklarında yaşayan Pomak halkına defalarca yapılmış olan katliamlardan ve baskılardan hafızalarda en taze olan günlerinin yaşandığı ay Ağustos 1989.

Pomak halkının kendi özgür ve bağımsız örgütlenmelerinden yoksun oluşu uzun yıllardır katliamlara ve baskılara sürekli davetiye çıkartmış ve sonuç hep sürgünler ve acılar olmuştur.

Pomak halkının kendi öz örgütlenmelerini yaratıp, özsavunmasınıda geliştirerek bu gibi durumlara bir daha maruz kalmamasının yegane çözümü olacaktır.

Demokratik Pomak Hareketi

Unutmadık,Unutturmayacağız.не забравени,Забравете не Pomakl10

Milliyet/26/08/1989: Pomaklara 1 ay içerisinde yapılan saldırılarda en az 15 kişinin öldürüldüğü belirtilmektedir.Pomaklara karşı yürütülen bu katliamlarda”kızıl bereliler” adlı askeri birimin öldürmekle amaçlı yapılan gösterilere müdahale etme yetkisi verildiği belirtilmektedir.Batılı diplomatlar, bölgede diğer köylerede baskınlar yapıp Pomak köylerini kana bulayan ‘Kızıl Bereliler’in ,daha fazla insanı öldürmüş olmasından endişe duyduklarını belirtti.

Unutmadık,Unutturmayacağız.не забравени,Забравете не 6_poma10

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail