Yunanistan Parlamentosu, Makedonya’nın yeni ismini onayladı.

Yunanistan Parlamentosu, resmi adı “Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya” olan komşu ülkenin adının “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak değiştirilmesini öngören anlaşmayı onayladı. 300 üyeli Parlamento’da 153 milletvekili anlaşmaya onay verirken, 146 vekil ise ret oyu kullandı.

Atina ve Üsküp arasındaki 27 yıllık isim ihtilafını gideren ve “Prespes Anlaşması” olarak tanımlanan anlaşmaya, iktidardaki radikal sol SYRİZA’nın 145 milletvekili ile partilerinden ihraç edilen 8 bağımsız milletvekili “Evet” oyu verdi.

Başbakan Aleksis Çipras, anlaşmanın Parlamento tarafından onaylanmasını “Yunanistan için tarihi bir gün olduğunu” söyledi.

Çipras, “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti”nin Yunanistan’ın müttefiki olduğuna dikkat çekti.

Anlaşmanın Yunanistan Parlamentosu’nda onaylanması AB tarafından memnuniyetle karşılanırken, Üsküp yönetimi de Çipras’a tebrik mesajı gönderdi. Mesajda, “Halklarımız büyük bir zafere imza atmıştır” denildi.

Ana muhalefetteki muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi (YDP), ile Komunist Parti (KKE), sosyalistlerin Değişim Hareketi (KİNAL), milliyetçi Bağımsız Helenler (ANEL) ve aşırı milliyetçi Altın Şafak Partisi ise anlaşmaya ret oyu verdi.

Miçotakis: Gerekirse AB üyeliğini veto ederiz

Anlaşmanın Yunan Parlamentosu tarafından da onaylanmasından sonra, yaklaşık 3 milyon nüfuslu Makedonya Cumhuriyeti’nin yeni adıyla NATO ve AB üyeliğinin de yolu açılmış oldu.

Ancak anlaşmaya şiddetle karşı çıkan ana muhalefet YDP lideri Kiryakos Miçotakis, Makedonya Cumhuriyetine “Makedon kimliği” ve “Makedon dili” hakkını tanıyan bu anlaşmanın Yunan ulusal çıkarlarına aykırı olduğu gerekçesiyle iktidara geldiklerinde anlaşmanın olumsuzlarını gidermek amacıyla eliden gelen her şeyi yapacağını söyledi.

Kaynak: BBC

About Post Author

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail